Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir Kısaca, Teknikleri

Dünyamızda yön bulmak için kullandığımız bir çok yöntem bulunmaktadır.  Bu makalemizde yön bulma çeşitleri ile ilgili yöntemlerin neler olduğuna ve nasıl uygulandığına dair bilgiler paylaşacağız.

Günümüzde yön bulmak için en fazla kullanılan metod Pusula ile yön bulma şeklidir. Pusula da bulunan ibre’nin renkli ucu herdaim kuzeyi göstermektedir. Fakat pusula kullanırken dikkat etmemiz gereken durumlar vardır. Örneğin pusula ile yön bulmak istediğimizde, yakınımızda mıknatıs gibi manyetik etkenlerin bulunmaması gerekmektedir. Aksi takdirde pusulamızın yönünü yanlış gösterebilir.

Bir diğer yön bulma tekniklerinden birisi olan Çubuk ile yön bulma tekniğidir. Ortalama 1 metre uzunluğunda bir çubuğu yere dikeriz ve gölgesinden yararlanırız.  Güneşin tam tepede olduğu vakit, aynı zamanda çıbuğun gölgesinin en kısa olduğu an’dır ve gölgenin işaret ettiği istikamet bize kuzey yönünü gösterir.

Camilerin Mihrabı da bizlere yönümüzü bulmamız konusunda kolaylık sağlarlar. Şöyle ki ; Mihrab’ın karşısında bulunan giriş kapısı veya kapıları kuze yönünü işaret etmektedir. Aynı şekilde Minare’de şerefeye açılan üst kapı ise güney yönünü işaret etmektedir.

Bir diğer yön bulma metodu karınca yuvalardır. Karınca yuvalarının ağzı daima güney yönünü işaret eder.

Mezar taşlarından da yönümüzü bulabiliriz.  Müslüman mezarlarında baş kısım batı yönünü, ayak kısımları doğuyu ve yüz kısmı ise güney istikametini göstermektedir. Zira bu mezar bir hristiyan mezarı ise baş kısımları güney tarafını işaret etmektedir.

Bir diğer yön bulma metedumuz taş ve ağaçların üzerindeki yosunlardır.  Ağaç veya taşların yosun tutmuş kısımları daima kuzey yönünü göstermektedir.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: