Yeni Bebeği Olan Anne ve Babalara Tavsiyeler

Yeni  Bebeği Olan Anne ve Babalara Tavsiyeler

Bebeği olacak anne ve baba adaylarına ve yeni doğmuş bebekleri olan anne ve babaların, bebeğin bakımında ve beslenmesinde  dikkat etmesi gereken  hususlardan bahsedeceğiz.   Emzirme dönemlerinden  altlarını değiştirmeye ve bebeklerin nasıl banyo yaptırılması gerektiği konularına değineceğiz.

Yeni Doğan Bebeklerde Emzirme

Yeni doğmuş bebeklerin ilk  aylarda beslenme şekli düzenli değildir ve  bebeğimiz acıktıkça emzirmek gerekmektedir.  Bu dönemde göğüste aşırı miktarda süt üretimi olacağından, bebek tek bir memeyi emerekte doyabilir.  Bebeğin emdiği memeden gelen sütteki yağ oranı ortalama 1o dakikadan sonra artacaktır. Bu da bebeğinize doygunluk hissi vereceğinden yeterli olacaktır.  fakat  en sağlıklı olanı her iki memeninde dengeli bir oranda emzirilmesidir.

Burada bir diğer önemli ayrıntı ise, bir önceki beslenmesinde hangi memeden süt verilmiş ise, bu defa diğer memeden emzirilmesi gerektiğidir.  Bir bebeğin günde ortalama  10 ila 12 defa emmesi normaldir. Anne sütü içerisinde bulunan su miktarı bebeğin su ihtiyacını karşılayacağından  bu aylarda  (4 ila 6 ay )emzirilen bir bebeğe su verilmesi gerekmez.  Bebeğinizi her beslenme sonrasında yumuşak hareketler ile gazını çıkartmayı da ihmal etmeyiniz.

Bebeklerin  Dışkı ve İdrar Sıklığı Nedir?

Yeni doğan bebeklerin ilk günlerde idrar ve dışkı sıklığı ortalama 6 ile 8 defadır.  Bebeğin anne sütü ile beslenmesinden ötürü dışkısı cıvık olacaktır. Bebeklerin teeni oldukça hassas olacağından temizleme konusu da ayrı bir hassasiyet gerektirmektedir.  Bunun için özel temizleme bezleri ve ıslak pamuklar mevcuttur. Şayet bunlarla silinemeyecek kadar kirli ise de yıkanmasında mahsur yoktur.  Pişik meydana gelen ciltlerde bebekler için kullanılan pişik kremlerinden sürülmelidir.
Erkek ve kız bebeklerin altlarını silme şekilleri birbirinden farklıdır ve kız bebeklerin altlarını silerken önden arkaya doğru temizlenmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Göbek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin göbeklerinin her daim kuru ve temiz kalmasına özen göstermeli,  günlük  2 ila 3 defa  göbek kordonunun altından alkollü pamuk ile silinmesi gerekmektedir. Bir göbeğin düşmesi  1 veya 2 hafta içerisinde gerçekleşir.

Bebeklerin Banyosu  Nasıl Yaptırılmalı?

Bebeğin göbeğinin düşmesinin ardından hemen 1 gün sonrasında banyosunu yaptırabilirsiniz.  Bebek cildi çok hassas olduğundan kullanılan kremler veya yağlar bebeğinizin cildinde isilik, sivilce ve benzer tarzda kızarıklıklar veya deride döküntüler meydana getirebilir.  Böyle bir durumda özel nemlendiri veya losyon sürmenizde fayda vardır.
Bebeklerinize ve sizlere sağlıklı bir hayat diliyoruz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: