Üniversite Öğrencisinin Aylık Masrafı Ne kadardır ?

Yurtta kalan ya da arkadaşlarıyla birlikte eve çıkan bir öğrencinin aylık masrafı ve harcamaları yaklaşık ne kadar olur ? bu konuda bir yazı hazırladık siz öğrenci arkadaşlarımız için.

Ülkemizin her şehrinde ev kiraları, yeme-içme ücretleri, hayat standartları farklılık göstermektedir. Bu yüzden sabit bir masraf çıkarmak zordur. Öncelikle yurtta kalmanın ev tutmaktan daha ekonomik ve daha az harcama sağlayacağını söyleyebiliriz. Tabi bu devlet yurdunda ve devlet üniversitesi yurtlarında kalanlar içindir. Özel yurtlarda ise masraflar, sizlere sağlanan imkanların daha kaliteli olması nedeniyle daha pahalıdır.

Ortalama bir rakam vermek gerekirse yurtta kalan bir öğrencinin masrafı ortalama 500 TL ile 1000 TL arasında olurken, evde kalan bir öğrencinin masrafları 600 TL den başlayıp, 1500 hatta 2000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Eğer eve çıkan kişi sayısı fazla ise, bu masrafların daha az olacağını anlamına gelir.

Şöyle bir hesaplama yapalım :

2 arkadaş eve çıktığınızı farzediyoruz. Ev kiranız aylık 500 TL olsun. Adam başı 250 TL kira.  100 TL fatura (elektrik + su + doğalgaz + internet) Bunun dışında 350 – 400 TL de sizin kişisel harcamalarınız olduğunu düşünürsek; bu şekilde aylık masrafınız yaklaşık 700 – 750 TL gibi bir rakam tutmaktadır. Burda masrafları belirleyen değişkenlerden birisi evde yemek yapmaktır. Evde yemek yapılırsa masraflar düşer. Dışarda yenirse artacaktır. Sigara alışkanlığınız varsa bu masraflara ekstradan yaklaşık 250- 300 TL daha ilave etmeniz gerekir. E tabi sevgiliniz falan da varsa 🙂 artık cüzdanınız iyiden iyiye boşalacaktır. Öğrencilik böyle bişeydir işte. …

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: