Türkiye’deki Kaplıcaların İsimleri, Kaplıcalar, Özellikleri

Bir şifa kaynağı olan kaplıca otelleri, Türkiye‘nin hemen hemen her bölgesinde bulunmaktadır.
Sizlere Türkiye’de bulunan kaplıcaların isimleri, Türkiye’deki kaplıcaların faydalarını ve özellikleri ile  Türkiye kaplıca merkezlerini sunacağız.
Ülkemizde bulunan kaplıcaların ve kaplıca  otellerinin İllere göre dağılımı şu şekildedir ;

Adana kaplıcalarıOsmaniye Kaplıcaları: Avluk kaplıcası, Cilt ve romatizma hastalıklarına iyi geldiği bilinen haruniye kaplıcaları, Narlık kaplıca otelleri, ve Yeşilova kaplıcaları

Adıyaman Kaplıcaları : Çömrük ve Kuruçay basur ve romatizmal ağrı şikayetleri bulunan kişilerin hastalıklarına iyi gelen  kaplıcalar

Afyonkarahisar Kaplıcaları : Araplıdede ‘de bulunan kükürtlü hamam kaplıcası , sinirsel, böbreksel ve romatizmal şikayetleri bulunan kişilere faydalı olan Gazlı Göl Kaplıcası. Aynı şekilde cilt rahatsızlıkları olan, bunun yanı sıra sinir ve romatizmal rahatsızlığı olan hastalar için; Gece, Heybeli Hüdai  Ömer  kaplıcaları önerilmektedir.

Ağrı kaplıcaları arasında cilt ve romatizmal şikayetleri bulunan insanların yararlanabileceği, Çermik , Davut Çermiği, Yılanlı Çermik, kaplıca otelleri mevcuttur.

Amasya Kaplıcaları arasında cilt tedavisi ve romatizma ağrılarından şikayet edenler için faydalı olabilecek kaplıcalar; Armut, Gözlek , Hamam, Hamamözü , Ilısu ve Terziköy kaplıcalarıdır.

Ankara Kaplıcaları ; Ayaş içme ve kaplıca otelleri, Haymana kaplıcaları, Kızılcahamam kaplıca otelleri, Dutlu Hamamı, Kapullu Hamamı, Melekçeköy Ilıcası, Sey Hamamı, Uyuz Hamamı, İçme Hamamı, Karıkoca Suyu şeklinde bir çok hastalığa iyi gelen kaplıcalar, hamamlar, ılıcalar yer almaktadır.

Antalya Kaplıcaları : Cilt hastalıklarına, siyatik ve romatizmal tedavilerde etkin olduğu bilinen Cevinde  kaplıcası mevcuttur.

Balıkesir Kaplıcaları : Mide ve bağırsak hastalıklarında Acısu kaplıcası, Mide ve Barsak rahatsızlığına iyi gelen Altınsuyu kaplıcası,  ve yine mide rahatsızlığı bulunan, bunun yanı sıra romatizma ve cilt hastalıklarına iyi gelen, göğüs hastalıkları ile ilgili fayda sağlayan, siyatik tedavisinde faydalı görülen kaplıcalar arasında Ekşisu , Emendere , Gönen,  Hisaralan , Ilıca, Ilıcaoba , Kum Ilıcası ve  Kepekler kaplıcaları yer almaktadır.

Bingöl Kaplıcaları :  Romatizma tedavileri için Çerme kaplıcası,cilt hastalıklarına faydalı olan Haçyan Çermiği ile yine cilt tedavisinde yararlı olan  Harar kaplıca oteli, Ingan Çermiği ve kaplıcaları bulunmaktadır.

Bitlis Kaplıcaları : Cilt hastalıkları için şifa kaynağı niteliğinde olan  Alemdar Çermiği, Köprüaltı Çermiği, Kulak rahatsızlığı çeken hastalar için Çim Çermiği önerilirken,  ciltler için Acısu Çermiği ,  cilt ve romatizmal rahatsızlıkların tedavisinde Köçür Çermiği ve  Sabkür Çermiği gelmektedir.

Bolu Kaplıcaları ;  Romatizma ve cilt hastalıklarında Babas kaplıcası, Büyük kaplıca, siyatik ve romatizma rahatsızlığında Pavlı  kaplıcaları faydalı olmaktadır.

Burdur Kaplıcaları : Diyabet hastaları, egzaması olanlar ve gastrit tedavisi görenler için  Çerçin kaplıcaları önerilmektedir.

Bursa Kaplıcaları : Çekirge kaplıcası romatizmal hastalıklara, cilt hastalarına ,siyatik rahatsızlıklarına ve sinirsel hastalıklara iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra bölgede bulunan Armutlu kaplıcaları romatizmal şikayetlerde, cilt ve böbrek rahatsızlıklarında ve ve astım hastalıklarına yarar sağladığı bilinmektedir. Gemlik, Oylat  kaplıcaları ise cilt ve romatizma şikayeti çekenler için ideal kaplıcalardır.

Çanakkale Kaplıcaları : Cilt, nefrit ve romatizma hastalıklarında Kestanbol Kaplıcaları, Külcüler Kaplıcaları, Kırkgeçit. Felç hastalıklarında ise  Terzialanı  kaplıcaları faydalı kaplıcalardır.

Çankırı Kaplıcaları ;  Barsak rahatsızlığına iyi gelen Acısu kaplıcası,  cilt ve romatizma için Akkaya kaplıcası , bağırsak hastalıklarına faydalı Bayındır kaplıcası , cilt için Çavundur  ve  Karacaviran kaplıcası,  mide ile ilgili hastalıkların tedavisinde  ise Kazancı kaplıcaları bulunmaktadır.

Denizli Kaplıcaları : Kalp, damar ve sinir hastalıklarında pamukkale kaplıcaları yer alırken, safra veya romatizma şikayeti bulunanlara  Karahayıt kaplıcaları‘nı önerebiliriz. Bunun yanı sıra Yenice kaplıcaları mide,bağırsak safra ve karaciğer rahatsızlığı çeken hastalar için idel kaplıcalardır.

Diyarbakır Kaplıcaları : Cilt ve Romatizmal hastalıklar için şifa kaynağı niteliğinde olan Çermik kaplıcaları şifa dağıtmaktadır.

Erzurum Kaplıcaları ;  Çermik kaplıcası romatizma ve cilt için ideal kaplıcalardır. Aynı şekilde romatizma tedavisi için yararlı olan diğer kaplıca ise Çermik – Oltu Kaplıcalarıdır. Ilıca kaplıcası ise cilt şikayeti olan hastaların gitmesi gereken faydalı kaplıcalar arasındadır.

Eskişehir de bulunan  Eskişehir Kaplıcası, Sakarya Ilıcası, Uyuz Hamamı ve  Karacahisar Hamamı da bir çok rahatsızlığa iyi gelen mineralli suların bulunduğu kaplıcalar arasında önemini korumaktadır.

Hatay Kaplıcaları ; 

İstanbul Kaplıcaları  arasından yer alan ve karaciğer , mide ve barsak rahatsızlıklarına faydalı olan  Büyük İçmece kaplıcaları, nevralji hastalığı, mide ve romatizmal şikayetleri olanlar içinse Yalova kaplıcaları mevcuttur.

İzmir Kaplıcaları arasında yer alan  Agememnun  kaplıcası romatizma hastalıklarında , mide  ve  böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bağırsak, karaciğer ve mide tedavisinde ise Bademli kaplıcası, Bozköy ve Cumalı Kaplıcaları yer almaktadır.  Cilt ve romatizma hastalıklarına Çeşme Kaplıcaları,  böbrek hastalığı olanlar için Deliömer Kaplıcaları,  cilt rahatsızlığı bulunanlarda ise Dereköy kaplıcaları, aynı şekilde romatizma şikayetleri için Dikili kaplıcaları önerilirken, Mide hastalıkları’nın yanı sıra barsak, safra ve karaciğer şikayeti taşıyan hastalarımız Doğanbey ve  Şifne kaplıcalarını ziyaret edebilirler.

Kırşehir Kaplıcaları ; Kadın hastalıkları olmak üzere, nevralji ve romatizma rahatsızlığı olanlar  Bulamaçlı kaplıcalarını ziyaret edebilir. Aynı şekilde romatizmal şikayetleri bulunan vatandaşlarımız ise , Karakurt ve Terme  kaplıcalarına konuk olabilirler.

Kütahya Kaplıcaları içerisinde yer alan Dereli kaplıcaları karaciğer, safra ve böbrek hastaları için şifa kaynağıdır. Bunun yanında  romatizma ağrısı çekenler, karaciğer hastaları için Gediz Kaplıcaları, Böbrek için Göbel , Hamamköy kaplıcaları,  mide için, bağırsaklar için , karaciğer rahatsızlıkları, böbrek ve  safra şikayetleri olanlar için tavsiye edilmektedir. Ilıca kaplıcaları karaciğer, safra ve  romatizmal rahatsızlığı bulunan hastalarımız için ideal kaplıcalardır.  Aynı şekilde Murat Dağı kaplıcası  karaciğer, safra, ve böbrek şikayeti olan vatandaşlarımızın uğrak yerleri arasında bulunur. Damar sertliği ve tansiyon hastaları için şifa niteliği taşıyan Naşa kaplıcası önerilmektedir. Yine Yoncalı kaplıcaları da böbrek rahatsızlığı, barsak, safra rahatsızlığı, siyatik ve romatizma şikayetleri olan vatandaşların kaplıca merkezleri arasında yer almaktadır.

Malatya Kaplıcaları : Balaban ve İspendere içmeleri bulunmakta ve şifa dağıtmaya devam etmektedir.

Manisa Kaplıcaları ; Başta kadın hastalıkları olmak üzere, safra, romatizma ve  karaciğer şikayeti olan hastalar için Emirler Kaplıcaları şifa dağıtmaktadır.  Böbrek rahatsızlığı çekenler için Ilıcak Kaplıca oteli, cilt rahatsızlığı, siyatik , romatizma şikayetleri ve karaciğer hastaları için Kurşunlu Kaplıcası, aynı şekilde kadın hastalıkları için Menteşe Kaplıcaları, cilt ve romatizma ağrıları çeken vatandaşlar içinse Sart Kaplıcaları bulunmaktadır.

Mardinde bulunan kaplıcalar : Asın Gürün ve Belceğiz kaplıcası bağırsak şikayetleri olan vatandaşlarımız için idealdir.  Cilt, safra, karaciğer ve kalp hastalarının uğrak yeri olan ve şifa dağıtan Bozüyük kaplıcası, Gebeler Kaplıcaları ; cilt, siyatik, romatizma, karaciğer, mîde ve  barsak hastalıkları için şifa dağıtmaktadır. Bunun yanı sıra  Gölenye , Kalemiye kaplıcaları mide, bağırsak ve böbrek hastaları için şifa niyetinde termal kaplıcalardır. Romatizma için  Karaada , cilt için Kel Girne kaplıcası ve barsak içinse Sepetçiler  kaplıcaları bulunmaktadır.

Samsun Kaplıcaları arasında  Havza kaplıcası her türlü  romatizma çeşidine iyi gelmesinin yanında , nevralji, nefrit, polinefrit, kırık çıkık sekelleri ve  kadın hastalıkları içinde şifa dağıtmaktadır. Ladik Mahamyağı Hilyaz Kaplıcaları ise  ; sinir sistemi rahatsızlıklarında , nefrit ve çocuk felçleri ile ilgili durumlarda şifalı olarak bilinen kaplıcalar içerisinde yer almaktadır.

Siirt Kaplıcaları: Romatizma için  Bestemeremi Kaplıcası, Billüris Kaplıca otel; cilt, lümbago, siyatik ve  romatizma tedavilerinde fayda sağlamaktadır. Romatizma şikayeti olan vatandaşlarımız için  ise Hısta  kaplıcaları mevcuttur.

Sinop Kaplıcaları,  Aloğlu İçmesi hipostenik mîdelerde, nitrüsyon bozukluklarında karaciğer ve safra yolları hastalıklarında şifa kaynağı olmaktadır. Bunun yanı sıra  Gebze, Acısı İçmesi hipersenik ve hipostenik mîde hastalıkları için uygun şifalı sulardır.

Sivas Kaplıcaları:  Birçoğu ün yapmış cilt hastalıkları ve romatizmal hastalıklardan şikayet eden vatandaşlarımızın akınına uğramış olan bu tesisler sırasıyla ; Balıklı Çermik , Çermik , Divriği , Erikli,  Ilıca , Sıcak Çermik, Soğuk Çermik , Tepe Sıcak  kaplıcaları aynı zamanda bağırsak hastalıklarına, böbrek rahatsızlıklarına, karaciğer ve safra şikayeti olanlara şifa dağıtmaya devam etmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: