Türkiye’deki Göller Ve Yerleri, Özellikleri, İsimleri

Bu başlığımızda Türkiyede bulunan göllerin isimleri, Türkiye’deki Göller ve çeşitleri, Türkiye’deki göller ve haritası, Türkiye’deki Göller ve oluşumu ile Türkiye’deki Göller hakkında bigi aktaracağız. Türkiye’deki Göller listesi alt kısımda yer almaktadır.

TÜRKİYE’DEKİ GÖLLER NELERDİR?

Van Gölü hakkında bilgi :  Van ve Bitlis sınırları arasında yer alan ve Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü,  sodalı su cinsine sahip olmakla birlikte, yüzölçümü 3713 km²’ dir. Van Gölü’nün derinliği ise 451 m’dir.
Beyşehir Gölü Nerede :  Konya ve Isparta şehirleri sınırları arasında yeralan Beyşehir gölü, tatlı su cinsine sahiptir. Yüz ölçümü 656  km² ‘dir ve derinliği 10 m’dir.

Tuz Gölü Nerede  : Konya, Aksaray ve Ankara sınırlarını içerinde yer alan Tuz gölü, tuzlu su cinsine sahiptir. Tuz Gölü’nün yüzölçümü 587 km² olmakla birlikte , derinliği 1-2 m’dir.

Eğirdir Gölü Nerede : Isparta sınırları içerisinde bulunan Eğirdir Gölü, tatlı su özelliğine sahiptir. Yüzölçümü 482 km²’dir ve derinliği 14 m’dir.

İznik Gölü Nerede : Bursa il sınırlarında yer alan İznik gölü’nün yüz ölçümü 308 km metre karedir. Tatlı su özelliği taşıyan Göl’ün derinliği 80 metre’dir.

Burdur Gölü Nerede :  Burdur ve Isparta sınırları içerisinde yer alan Burdur Gölü’nün yüz ölçümü 200 km²’dir ve  110 m derinliğe sahip olmakla birlikte acı su özelliğini taşımaktadır.

Manyas Gölü NeredeKuş Gölü : Bandırma sınırı içerisinde yer alan Manyas gölü’nün yüz ölçümü 166 km²’ dir. Tatlı su özelliğini barındıran gölün derinliği 3-4 m arası değişmektedir.

Acıgöl Nerede : Afyonkarahisar ve Denizli illeri sınırları arasında yer alan acıgöl’ün yüzölçümü 153 km²’dir.  Acı su ( sülfatlı su ) Özelliğini taşıyan göl’ün derinliği 38 m’dir.

Uluabat Gölü Nerede : Bursa şehri sınırları içerisinde yer alan Uluabat gölü’nün yüzölçümü 134 km² olmakla birlikte, derinliği 1 ila 2 m arasında değişmektedir. Göl, tatlı su özelliği taşımaktadır.

Çıldır Gölü Nerede :  Ardahan ve Kars sınırları arasında yer alan Çıldır gölü’nün yüzölçümü 115 km² ve derinliği 42 m’dir. Göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

Palas Tuzla Gölü Nerede : Palas, Sarıoğlan ve Kayseri sınırları içerisinde yer alan Palas Tuzla Gölü’nün yüzölçümü 106 km²’dir. Tuzlu su özelliği bulunan göl’ün derinliği 15 m’dir.

Eber Gölü Nerede : Afyonkarahisar il sınırları içerisinde yer alan Eber gölü’nün yüzölçümü 104 km²‘dir. Göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

Erçek Gölü Nerede : Van sınırları içerisinde yer alan Erçek gölü’nün yüzölçümü 98 km²’dir ve tatlı su özelliğini taşımaktadır.

Hazar Gölü Nerede : Elazığ sınırları arasında yer alan Hazar gölü’nün yüzölçümü 86 km² olmakla birlikte, tatlı su özelliği taşımaktadır.

Bafa Gölü Nerede : Aydın ve Muğla il sınırları içerisinde yer alan Bafa Gölü’nün yüzölçümü 60 km² olup, derinliği 21 metre’dir. Tatlı su özelliğine sahiptir.

Köyceğiz Gölü Nerede : Muğla – Köyceğiz sınırları içerisinde bulunan Köyceğiz gölü’nün yüzölçümü 52 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğini barındırmaktadır.

Işıklı Gölü Nerede :  Denizli sınırları içerisinde yer alan Işıklı gölü’nün yüzölçümü 49 km² olup, tatlı su özelliğini taşımaktadır.

Nazik Gölü Nerede : Bitlis il sınırları içerisinde bulunan Nazik gölü’nün yüzölçümü 48 km²olup, dernliği 40 ila 50 m arasında değişmektedir. Göl, tatlı su özelliğini taşımaktadır.

Sapanca Gölü Nerede : Adapazarı sınırları içerisinde bulunan Sapanca gölü’nün yüzölçümü 47 km² olup, tatlı su özelliği taşımaktadır.

Salda Gölü Nerede : Burdur sınırları içerisinde yer alan Salda gölü’nün yüzölçümü 45 km² olup, derinliği 184 m’yi bulmaktadır. Ayrıca göl, tatlı su özelliğini taşımaktadır.

Yay Gölü Nerede : Kayseri il sınırları içerisinde yer alan Yay gölü’nün yüzölçümü 37 km² olup, tatlı su özelliğine sahip bir göl’dür.

Akyatan Gölü Nerede : Adana sınırları arasında yer alan Akyatan gölü’nün yüzölçümü 35 km²’dir ve tatlı su özelliğine sahiptir.

Balık Gölü Nerede :  Ağrı Doğubeyazıt sınırlarında yer alan Balık gölü’nün yüzölçümü 34 km²’dir ve göl, tatlı su özelliği taşımaktadır.

Marmara Gölü Nerede : Manisa – Salihli sınırları içerisinde yer alan Marmara gölü’nün yüzölçümü 34 km²olup, tatlı su özelliğine sahip bir göl’dür.

Çöl Gölü Nerede : Ankara il sınırlarında yer alan Çöl gölü’nün yüzölçümü 32 km² olup, tatlı su özelliğine sahip bir gölümüzdür.

Durusu Gölü Nerede : İstanbul sınırları içerisinde bulunan Durusu gölü’nün yüzölçümü 25 km² dir ve tatlı su özelliğine sahiptir.

Karine Gölü Nerede : Aydın sınırları içerisinde yer alan Karine gölü’nün yüzölçümü 24 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

Tuzla Gölü Nerede : Tuzla sınırları içerisinde yer alan Tuzla  gölü’nün yüzölçümü 23 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir. Derinliği 15 m’dir.

Küçükçekmece Gölü Nerede : Küçükçekmece, Avcılar sınırları içerisinde yer alan Küçükçekmece  gölü’nün yüzölçümü 16 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir. Göl’ün derinliği 20 m’dir.

– Yarışlı Gölü Nerede : Burdur Yeşilova  sınırları içerisinde yer alan Yarışlı  gölü’nün yüzölçümü 16 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir. Derinliği 8,6 m’dir.

Haçlı Gölü Nerede : Muş  sınırları içerisinde yer alan Haçlı  gölü’nün yüzölçümü 16 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

Seyfe  Gölü Nerede : Kırşehir  sınırları içerisinde yer alan Seyfe  gölü’nün yüzölçümü 15 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

Akyayan  Gölü Nerede : Adana  sınırları içerisinde yer alan Akyayan  gölü’nün yüzölçümü 15 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

Aktaş Gölü Nerede : Ardahan  sınırları içerisinde yer alan Aktaş  gölü’nün yüzölçümü 14 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

Arin  Gölü Nerede : Bitlis  sınırları içerisinde yer alan Arin+  gölü’nün yüzölçümü 13 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

– Nemrut Gölü Nerede : Bitlis sınırları içerisinde yer alan Nemrut  gölü’nün yüzölçümü 12 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

– Balık Gölü Nerede : Ağrı  sınırları içerisinde yer alan Balık gölü’nün yüzölçümü 12 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

– Büyükçekmece  Gölü Nerede : Büyükçekmece  sınırları içerisinde yer alan Büyükçekmece  gölü’nün yüzölçümü 11 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

– Bolluk  Gölü Nerede : Konya  sınırları içerisinde yer alan Bolluk  gölü’nün yüzölçümü 11 km²’dir ve göl, tuzlu  su özelliğine sahiptir.

– Akdoğan  Gölü Nerede : Muş  sınırları içerisinde yer alan Akdoğan  gölü’nün yüzölçümü 11 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

Çavuşlu  Gölü Nerede : Konya sınırları içerisinde yer alan Çavuşlu  gölü’nün yüzölçümü 9 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

– Düden  Gölü Nerede : Kulu  sınırları içerisinde yer alan Düden  gölü’nün yüzölçümü 8 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

– Gala Gölü Nerede : Enez – İpsala  sınırları içerisinde yer alan Gala  gölü’nün yüzölçümü 8 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

– Karataş  Gölü Nerede : Burdur  sınırları içerisinde yer alan Karataş  gölü’nün yüzölçümü 6 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

– Mogan Gölü Nerede : Gölbaşı, Ankara il  sınırları içerisinde yer alan Mogan  gölü’nün yüzölçümü 6 km²’dir ve göl, tatlı su özelliğine sahiptir.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: