Tercih Kılavuzu 2012

2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Tercih Kılavuzu Güncel Haliyle Yayınlandı (23 temmuz 2012 )

Soru: 2012 Ösys tercih işlemleri ne zaman yapılacaktır ?
Cevap: 2012 – ÖSYS tercih işlemleri, 23 Temmuz 2012 tarihinde başlayacak ve 3 Ağustos 2012 tarihi saat 17.00’de sona erecektir.
Ayrıntılar ise şu şekilde;

ÖSYS sitesinden yapılacak olan tercihler için tercih kılavuzu linki aşağıda verilmiştir.

2012 – ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM tarafından 23 Temmuz 2012 tarihinde resmi web sitesinde yayımlandı. Adaylar, 2012 LYS tercih kılavuzuna aşağıdaki linkten ulaşabilirler. Adaylara kılavuz satışı yapılmayacaktır.

2012 Tercih Kılavuzu
Tercih işlemleri Nasıl Yapılacak ?
Tercih işlemleri, Kılavuzda belirtilen esaslara göre yapılacaktır. Tercih yapacak adayların, aşağıdaki linkte verilen Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini buna göre yapmaları gerekmektedir. Kontenjanların yer aldığı tabloların son sütunlarında yer alan 2011-ÖSYS sonuçlarına ait bilgilerin, bir programın ne ölçüde tercih edildiğini göstermekle birlikte 2011-ÖSYS sonucu ortaya çıkan değerler olduğu; 2012-ÖSYS’de değerlendirme ölçütlerinin değiştiği ve tüm adayların yerleştirme puanları hesaplanırken AOBP’lerinin 0,12 katsayı ile çarpıldığı unutulmamalıdır.
Adaylar tercihlerini isterlerse bir başvuru merkezi aracılığıyla, isterlerse internet üzerinden kendileri bireysel olarak yapabileceklerdir. Başvurularını internetten yapmak istemeyen adaylar doldurdukları Tercih Formu ve nüfus cüzdanı / pasaportları ile birlikte istedikleri bir başvuru merkezine tercih için başvurabilirler.

2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Tercih Kılavuzu Güncel Haliyle Yayınlandı (23 temmuz 2012 )
2012 ÖSYS Tercih Kılavuzu İçin Lütfen Buraya Tıklayınız
2012 ÖSYS Tercih Formu İçin Lütfen Buraya Tıklayınız

LYS sınavına giren adaylar için ayrı bir tercih kılavuzu bulunmamaktadır. 2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Tercih Kılavuzu, LYS’ler de dâhil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adaylar, tercih yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemelidir. LYS tercih işlemleri , 23 Temmuz – 3 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacak ….
LYS tercihleri, İnternet yoluyla bireysel olarak ya da herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir. Tercihini Başvuru Merkezi aracılığıyla yapan adaylar 2 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.
ÖSYS tercih işlemlerine katılma hakkı elde eden adaylar, üniversite tercihlerini yapacaklardır.
LYS tercih işlemi için bankaya herhangi bir ücret yatırılmayacaktır.
Tercihlerini İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, “Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir” uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konusunda önemle uyarılmaktadır. İnternet kullanımında tecrübeli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların tercihlerini bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları daha iyi olacaktır. Adaylar, ÖSYS tercih işlemini tamamladıktan sonra, tercihlerini bilgilerini ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden mutlaka kontrol etmelidir.

2012 2013 -Üniversite adaylarına duyurulur.
Bu yazı da şu bilgilere yer verilmiştir : 2012 tercih kılavuzu, tercih kılavuzu, tercih nasıl yapılır ..

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: