Su Faturasını Düşürme ve Tasarruf Etme Yolları

Hem israfı önlemek, hem de ekonomik anlamda biraz daha rahatlamak için yüksek su faturalarını nasıl azaltırız ? ya da su faturasının daha az gelmesi için neler yapabiliriz ? sorusu birçok kişinin zihnini meşgul etmiştir. Düşük ve orta gelirli ailelerin çoğunlukta olduğu ülkemizde, 100-200 TL arası su faturası gelmekte ve elektrik, doğalgaz ve diğer faturalarda eklendiğinde ciddi anlamda sıkıntı oluşturmaktadır.

Su faturasını düşürmek ve tasarruf etmek için hangi yollara başvurmalı ?

– Bulaşık ve çamaşırlar makinede yıkanmalı. Mümkünse zaman ayarlı ve suyu uygun miktarda kullanan modeller tercih edilmeli.

– Traş olurken musluklar kapalı tutulmalıdır.

– Musluklarda damlama varsa contalar değiştirilip, sızıntılar önlenmelidir.

– Klozetin temizlenmesi için şifon kullanırken, mümkünse çift kademeli şifonu olan klozetler tercih edilmeli. Böylece daha az su boşaltan şifon çekilerek su tasarrufu sağlanmış olur.

– El yıkama ve duş alırken, suyun basınçlı gelmesini engelleyen, ayarlayıcı özelliği olan aparatlar  takılmalıdır.

Aile içindeki fertlerin de tasarruf bilinci taşımaları önemlidir. Çoğu zaman gözden kaçan detaylar yükse faturalara neden olmaktadır. Sadece su kullanımında değil, elektrik, doğalgaz ve diğer harcamaların düşürülmesinde insan faktörü temel unsurdur. Bilinçsiz bir şekilde tüketim çılgınlığı içinde yaşayan insanların, tasarruf ve iktisat bilinci taşıyan bireylere dönüşmeleri hem kendi yaşantılarında verimlilik sağlayacak, hem de daha sonraki nesiller için kaynakların yeterliliğinin sağlanmasında katkısı olacaktır.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: