Ses Kısılmasına Ne İyi Gelir? Ses Kısıklığının Nedenleri Tedavisi

Genellikle soğuk havalarda, solunum sistemi rahatsızlıklarının sonucu ortaya çıkar ses kısılması problemi. Yüksek sesle konuşmayı gerektiren durumların da ses kısıklığına sebep olduğu bilinmektedir. Sigara da uzun vadede sesin çatallaşarak, kısılmasına neden olmaktadır. Ses tellerinizin enfeksiyon kapması, boğazınızdaki tahrişler de bu rahatsızlığı yaşatmaktadır. Uzun süre devam eden ses kısıklığı ciddi bir sorundur. Hayat kalitesini düşürmekle kalmaz, iş hayatınızda ve sosyal yaşamanızda da sıkıntılara yol açabilir. Bu durumlarda vakit geçirmeden doktora gidilmesinde fayda vardır.
Ses kısılmasını Önlemek için Neler Yapılmalı ?
Ev ortamının havasının çok kuru olmaması, nemlendirilmesi, boğazın kuru kalmaması için sık sık su içilmesi, sigara dumanından korunmak, yüksek sesle bağırma ve konuşmaktan uzak durmak gibi önlemler sesinizin sağlığını koruma açısından faydalıdır.
Ses Kısıklığının Nedenleri Nelerdir ?
Yukarıda kısaca ses kısılmasına yol açan etmenleri yazmıştık. Detaya girmek gerekirse ses kısılmasına neden olan durumlar şu şekildedir:
– Akut Larenjit : Soğuk algınlığından, üst solunum yolu hastalıklarından ya da yüksek sesle bağırmaktan kaynaklanan rahatsızlıktır. Şarkı söyleyenlerde, Öğretmenlerde, Siyasetçilerde sıkça görünmektedir. Bunun nedeni sürekli yüksek sesle konuşmak ya da bağırmaktan kaynaklanan ses kısıklığı problemidir. Tedavi de bir süre istirahat edilerek, ses tellerinin dinlendirilmesi sağlanır.
– Reflü : Midedeki asitli sıvı, yemek borusundan gırtlağa çıkarsa, ses tellerine zarar verebilmektedir.
– Sigara içmek : Sayısız zararı olan sigaranın ses kısıklğına da neden olduğunu biliyoruz. Gırtlak ve boğaz kanserine de neden olabilen sigaradan dolayı, geri dönüşümü olmayan ses kısıklıkları görülebilemektedir.
– Yaşlılık : İnsanlar yaşlandıkça ses telleri de bundan nasibini almakta ve daha kısık sesle konuşmaktadırlar.
Ses Kısıklığı Probleminde Nereye Başvurmak Gerekir ?
Bu sorunu yaşayan kişilerin hastanelerin KBB – Kulak Burun Boğaz Polikliniği’ne başvurarak, uzman bir doktora muayene olmaları gerekir. Doktor, rahatsızlığının sebebine, şiddetine bakarak size en uygun tedavi yöntemini sunacaktır.
Ses Kısılması için Doğal Bitkilerle Tedavi Nasıl Yapılır ?
Bal ve Limon : Bal ve limon suyundan yapacağınız karışımla ses kısılmasında fayda görebilirsiniz. Bal boğazınızı yumuşatacak, limon suyu da bakterilerin temizlenmesinde fayda verecektir.
Zencefil Çayı : Ses kısıklığı ve öksürüğün giderilmesinde çok faydalıdır.
Sirkeli Su : Gargara biçiminde kullanılır ve soğuk algınlığından ortaya çıkan ses kısılmasının ortadan kaldırılmasında faydalı olduğu söylenmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: