Sahursuz Oruç Sağlığa Zarar Veriyor

Sahur yapmadan oruç tutmak, zayıflamanın tam tersi bir duruma yol açarak kilo aldırdığını vurgulayan uzmanlar oruç tutacakların kesinlikle sahura kalkmalarının gerektiğini belirtiyor.

Bu konuyla ilgili olarak, yazılı bir açıklamada bulunan Hisar Intercontinental Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu, “Ramazan’ın yaza denk gelmesiyle, oruçlu olunan zaman atıyor. Dolayısıyla sahurun önemi de artıyor.

Her zaman söylediğimiz az ve sık beslenme için sahura kalkarak oruç tutmak ve uzun süren açlığı bir nparça olsun azaltmak, vücudumuz için çok önemli. Çünkü uzun süreli açlık kan şekerini düşürüyor ve karaciğere, mideye zarar verebiliyor. Tansiyonu ve şekeri olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle mutlaka sahur yapılmalı” dedi.

Sahursuz oruç tutmanın kilo aldırdığını da ifade eden Karacanoğlu, “Gün içinde tek öğünle beslenildiği için, iftarda yenen yemeğin miktarı gittikçe artıyor ve kişi kilo vereceği yerde Ramazan ayının sonunda mutlaka en az 2-5 kg alıyor. Sahurda ölçüyü kaçırmadan yendiği zaman kilo almayı önlüyor” diye konuştu.

Vatandaşları oruç tutarken zayıflamaya çalışmamaları hususunda da uyaran Hisar Intercontinental Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu, şunları söyledi:

“Orucu zayıflamak için fırsat olarak görmek yanlıştır. Ramazan döneminde de sağlıklı beslenmeden uzaklaşmayın. Yemeğinizi yavaş yiyin. İftarda orucunuzu açtıktan ve çorbanızı içtikten sonra bir süre yemeğinize ara verin. 10- 15 dakika sonra ana öğüne geçin; ancak mutlaka yavaş yiyin. Tatlıya geçmeden önce yavaş tempoda bir yürüyüş yapın. Öğün düzeniniz değiştiği için aynı kiloyu korumanız ya da en fazla 1-2 kilo alıp vermeniz mümkün. Fakat kilo verebilmek adına, düşük kalorili beslenmek, Ramazan sonunda kas kaybetmenize neden olabilir.”