Sabun Yapımı ve Hazırlanışı

Kalıp sabun nasıl yapılır? veya sabun yapmak için hangi malzemeler gerekir merak ediyorsanız. Bu başlık altında adım adım sabun yapımı hakkında faydalı bilgilere sahip olacak ve artık sizlerde kokulu sabun nasıl yapılır,sabun karışımı nasıl hazırlanır veya sabun nasıl sogutulur , öğrenmiş olacaksınız.
Sodyum hidroksit çözeltisi ile  elde ettiğimiz sabun suyu, oda sıcaklığında dinlendirildikten sonra sabunlaşma yapma işlemine başlanabilir.
Bunun için sabun kabımızın içerisine bitkisel yağ karışımlarından oluşan yağlarımız aktarılır.
Yağımızı kaba aldıktan sonra sodyum hidroksitli soguyan suyumuzu karıştırmak suretiyle yagımızı ekliyoruz.
İşlemi hızlandırmak ve homojen bir karışım için eldiven kullanabiliriz.  Eldivenli uygulama sırasında yağın sıçraması göz önüne alınarak gözlük kullanımını tavsiye ediyoruz.
Elle karıştırma işleminin el blender’ı ile  desteklenmesi sırasında sabununuzda hızlı bir şekilde katılaşma gözlemleyeceksiniz.
yağımızın rengi açılmaya, krem rengine dogru dönmeye başlayacaktır ki bu normal bir geçiş sürecidir.

Bir diğer uygulamayı göstermek amacıyla ürünümüzü lavanta ile çeşitlendirebiliriz. Yağ ile çeşitlendirme yapılırken katılaşan sabunumuzda sıvılaşma görünebilir. bu yüzden yağı azar azar ve yavaş yavaş,yedire yedire  eklememiz önemlidir.
Bu ürünün özelliğini arttırmak ve kokususunu keskinleştirmek için  lavanta taneleri ile ürünü destekleyebilirsiniz.
Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra , ürünümüz kalıplanmak üzere hazırdır. Kalıbımızın altına bir miktar yağlı kağıt koyuyoruz ki  çıkarken düzgün bir yüzey elde edelim.
Sabunumuzu dinlendirmeye geçmeden önce üzerini tekrar yağlı kağıtla kapatıyoruz.
Ürünümüz bu kalıp içerisinde 2 ile 5 gün arasında hava koşullarına göre dinlenmeye bırakılacaktır. Daha sonra dinlenen ürün, sabun kalıbının kenarlarını açtığınızda küçük ayrıklar olarak size iyice kuruduğunu belli edecektir. Bu kalıplardaki ürünü ters düz etmek suretiyle çıkarıp daha sonra bir sabun aparatıyla veya kullanmadıgınız bir bıçak ile arzu ettiğiniz ebatlarda dilimleyebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: