Rabia işareti nedir ? Rabia işaretinin anlamı

Mısırdaki darbeden sonra, darbecilerin ihvanul müslimin cemaatinde olanlara karşı yaptığı katliamlara karşı sembolleşen Rabia işaretinin anlamı nedir ? Bu konuda bilgiler vereceğiz.

Mısır’da darbe karşıtı gösterilerin merkezi olan  Rabiatul Adeviyye Meydanı tüm dünya ülkelerinin takibinde. Meydanı dolduran yüzbinlerce kişinin yaklaşık iki aydır devam eden direnişi sayesinde Tahrir Meydanı kadar ünlenen Rabiatul Adeviyye Meydanında son yılların en büyük katliamlarından birisi yapıldı.

Rabia – R4bia işareti ne anlama geliyor ? Rabia işareti nedir ?

Arapça’da dört veya dördüncü anlamına gelen Rabia kelimesi, Mısırdan başlayarak tüm dünyaya yayılan ve siyasal islamın zafer sembolü haline gelen bir anlama büründü. Gösterilerin merkezi olan, Rabiatül Adeviyye meydanından esinlenen bu sembol, ayrıca Muhammed Mursi’nin 4. Cumhurbaşkanı olması nedeniyle onun haksız şekilde devrilişini protesto niteliğini de taşıyor.

Rabia işareti sosyal medyada hızla yayılıyor

Facebook, twitter ve diğer sosyal ortamlarda insanlar Rabia işaretini profil resmi haline getirerek, milyonları bulan bir kitlenin aynı amaç etrafında toplanması sağlanmış oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan’da Bursa ‘daki bir açılışta  Rabia işareti yaparak konuşmasını sürdürdü. Bu Arap basınında da geniş yer buldu. Katılımın artarak devam etmesi bekleniyor. Rabia işareti de belki de dünyada zulüm gören müslümanların artık buna bir son verme azminin en somut göstergesi olacak.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: