Pi Sayısı Nedir Kısaca, Pi Sayısını Kim Bulmuştur?

pi sayısı nedir ve tarihçesi, pi sayısı nedir nerelerde kullanılır, pi sayısı nedir kısaca. Pi sayısı nedir kim bulmuştur? pi sayısı nerelerde kullanılır. Pi sayısı tarihçesi ile pi sayısı nedir nasıl elde edilir ve pi sayısı kaçtır gibi konu başlıklarını tek bir sayfada buluşturarak sizlere konu hakkında bilgiler sunacağız. Faydalı olması dileğiyle

Pi Sayısı Kaçtır ? Pi Sayısı Nedir? 

Pi sayısı , bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde ettiğimiz  matematik sabitine verilen sayıdır. Pi sayısı, adını , Yunanca περίμετρον ‘ çevre ‘ kelimesinin  ilk harfi olan π den alır. Pi sayısı, Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinmektedir.

Pi sayısı kaçtır ? Pi sayısı tüm okullarda,  çoğunlukla  3,14 olarak bilinmektedir. Ancak  3′den sonra sonsuza kadar gidebilir.

Pi sayısı aslında çok basit bir temele dayanmaktadır ve değiştirilemez bir sabit orandır. Ancak bununla birlikte  Pi sayısı bir irrasyonel sayı olduğu için , hiçbir zaman sonlu bir tamsayı düzeninde ifade edilemez ve virgülden sonra sonsuz sayıda tekrarsız rakam içermektedir. Babilliler’den bu yana  ortadoğu ve akdeniz medeniyetlerinin  pi sayısının varlığından haberdar oldukları düşünülmektedir. Farklı antik uygarlıklar pi sayısı için farklı sayıları kullanmıştır.

Pi Sayısının tarihçesi

Kaynaklar pi sayısı için, ilk gerçek değerin, Archimedes tarafından kullanıldığını belirtir. Archimedes; pi sayısının değerini hesaplamak için bir yöntem vermiş ve pi değerini 3+1/7 ile 3+10/71 arasında tespit etmiştir. Bu iki kesrin ondalık sayı karşılığı 3,142 ve 3,1408 dir. Bu iki değer, pi sayısının, bugünkü bilinen gerçek değerine çok yakın olan bir değerdir.

Pi sayısı üzerinde, Babilliler’in çok eski zamanlardan beri, kullanılan yaklaşık bir bilgiye sahip oldukları anlaşılmaktadır. Genel anlamda özetleyecek olursak ;  pi=3 değerini kullanıyorlardı. Bazı tabletlerde pi=3,125 değeri ne de rastlanılmaktadır. Bugün bir veya çok bilinmeyenli cebir denklemleriyle çözdüğümüz türden birçok problemlere Babil tabletlerinde rastlanılmaktadır.

2 Comments

  1. yaşar şengel 09 Mayıs 2014
  2. şevval 29 Mayıs 2014

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: