Performans Görevi Nedir

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz, bugün sizlerle performans görevi nedir ile ilgili aramalar kapsamında bilgiler aktaracağız. Konular içerisinde yer alan ve hepimizin merak ettiği konulardan birisi olan ; performans görevi nasıl hazırlanır, performans görevi ve proje ödevleri nedir, performans görevi ve proje ödevleri forum ve performans görevi ve proje taslağı forum şeklinde kafanıza takılan soruların cevaplarına yer vermeyi amaçlıyoruz.

PERFORMANS GÖREVİ NEDİR?

Eğitim ve Öğretim yönetmeliği kapsamında sözlü derslerin yerine geçecek olan performans görevi, öğretmenlerimizin rehberliği dahilinde,   öğrencilerin eleştirsel düşünmeleri sağlayan, problem çözme yetisini artıracak, yaratıcılık yeteneklerini kullanarak araştırma, geliştirme  gibi yeteneklerin kazandırılmasını sağlayan ve bunun sonucunda somut bir ürün meydana getirmesini gerektiren çalışmalara verilen ad’dır.

Performans Görevi Nasıl Olmalı?

Öğrencinin hazırlayacağı performans görevleri öğretmenlerin gözetimi altında verilmelidir. Bunun yanı sıra konu ile ilgili araştırmaları yapmak, bilgi toplamak vb işlemleri okul dışarısında da gerçekleştirebilirler ve bunun sonucunda elde ettiği veya hazırlamış olduğu çalışmaların sonuçlandırma kısmını sınıf içerisinde gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Performans Görevi için yapılabilecek çalışmalar nelerdir?

Bunlardan bir kaç örnek verecek olursak ; deney yapmak olabilir.

Daha önce hazırladığı malzemeler vasıtasıyla sınıf içerisinde tasarladığı bir ürün olabilir. Misal ; el işleri, afiş, poster gibi ürünler, bu konuya örnek olabilir.

Aynı şekilde yine sınıf içerisinde hazırladığı şiir, öykü veya kompozisyon makaleleri hazırlanabilir.

Proje hazırlarken yapılacak uygulamalar

Proje ödevi hazırlarken çevremizde bizlere yardımcı olabilecek bir çok çalışma alanı mevcuttur. Bunlara bir kaç örnek verecek olur isek ; gözlem yapmak ( Her türlü konuda yapacağımız konuyu kapsayan ürünlerin gözlemini yapmak, çevremizdeki insanlar, hava kirliliği, çevremizdeki bitki ve hayvanların yaşam koşullarını gözlemek )

Bunun yanı sıra aile bireyleriyle veya çevremizdeki insanlarla röportaj yapabilirsiniz.

Aynı şekilde yardım amaçlı çalışmalar bunlara birer örnek olabilir. ( Örneğin yaşlı insanlara yardım etmek )

Performans Görevlerinin ve Projelerin Olumlu Yanları Nelerdir?

Öğrencilerin problemleri daha çabuk  çözebilme, okuduklarını daha kısa bir sürede kavrama, yaratıcılık ve araştırmayeteneklerini  geliştirmesinde önemlidir.  Bunun yanı sıra sosyal aktivetelerini  geliştirmekle birlikte kişinin kendisine olan özgüveni ve saygısı artmaktadır.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: