Ottokar’ın Asası Kitabı Özeti ve Hakkında Bilgiler, Konusu

Ottokar’ın Asası (Fransızca: Le Sceptre d’Ottokar) Belçikalı yazar ve illüstratör Hergé tarafından yazılan ve resimlendirilen ünlü çizgi roman serisi Tenten’in sekizinci kitabıdır. İlk olarak Le Petit Vingtième ekinde siyah-beyaz olarak 4 Ağustos 1938’de tefrikalar halinde yayınlanmaya başlamıştır. Renkli bir baskısı 1947 yılında tekrar çizilmiş ve yayınlanmıştır.

Özet

Tenten yolda kayıp bir evrak çantası bulur ve mühür uzmanı olan (devlet evraklarının resmiyetini sağlayan mühür) sahibi Profesör Hector Alembick’e (İmbik) götürür. Tenten’e mühür koleksiyonunu gösterir, bunlardan bir tanesi Sildavyalı Kral IV. Ottokar’a aittir. Tenten, Alembick ve kendisinin bazı tuhaf şahıslar tarafından takip edildiğini fark eder. Daha sonra Tenten’i öldürmek için evini bombalarlar. Sildavya’nın bu işte parmağı olduğundan şüphelenen Tenten, olayı araştırmak için Alembick’e eşlik ederek Frankfurt ve Prag üzerinden Sildavya’ya gitmeyi kabul eder.
Uçakta Tenten rehberinden şüphelenmeye başlar. İlk tanıştığı Alembick sigara içer ve pek iyi göremezken, kendisine refakât eden Alembick sigara içmemekte ve gözlüklerini takmamaktadır. Bir mola sırasında, Tenten düşüyormuş gibi yaparak Alembick’in sahte olduğunu düşündüğü sakalına asılır. Ancak başka biri olduğunu düşündüğü Alembick’in sakalı gerçek çıkar. Tenten bu olaya daha fazla kafa yormamaya karar verir, ancak tam Sildavya üzerinden uçarken, uçağın pilotu uçağın zeminindeki bir kapağı açar ve Tenten uçaktan aşağı düşerek bir saman arabasının içine düşer.
Tenten, Kral IV. Ottokar’ın asasının çalınacağından şüphelenmektedir. Sildavya’da tahtta olan kralın egemenliğine devam etmesi için asaya ihtiyacı vardır, yoksa tacını terk etmek zorundadır; eski bir kral suikastçisini asasıyla mağlup ettiğinden beri gelenek bu şekildedir. Her yıl Aziz Vladimir Günü’nde tertiplenen geçit töreninde, halk ulusal marşı söylerken kral elinde asasıyla onları selamlamaktadır. Tenten entrikacıların tüm çabalarına rağmen Kral XII Muskar’a ulaşır ve onu uyarmayı başarır. Kral’la birlikte Alembick’i bulmak için kraliyet hazinesine koşan Tenten, Alembick, kraliyet fotoğrafçısı ve muhafızları bilincini kaybetmiş bulur; asa da çalınmıştır.
Tenten’in arkadaşları Dupont ve Dupond asanın nasıl çalındığını araştırmak için davet edilirler, ancak hırsızın asayı pencerenin parmaklıkları arasından fırlatmış olduğuna dair düşüncelerini gösterirlerken kendilerini incitirler. Daha sonra, Tenten’in bir oyuncakçı dükkânında gördüğü yaylı oyuncak savaş topu ona bir fikir verir. Profesör Alembick asanın fotoğraflarının çekilmesini istemiştir ancak fotoğraf makinesinde aslında bir yay mekanizması vardır; bu mekanizma sayesinde hırsız asayı parmaklıkların arasından yakındaki bir ormana yollamıştır.
Ormanı ararken, Tenten asanın komşu ülke Bordurya ajanları tarafından bulunduğunu görür. Onları sınıra kadar takip ettikten sonra, asayı zorla ellerinden alır. Hırsızların cüzdanlarından birinden çıkan kâğıtlardan, asanın çalınmasının ezeli rakipleri Bordurya tarafından planlanmakta olan bir hükûmet darbesinin parçası olduğunu anlar.
Tenten Kral’a zamanında ulaşmak için civardaki Bordurya havaalanından bir Me-109 savaş uçağını çalar (filo, Sildavya’nın “Anschluss”u için hazır bekletilmektedir). Hava sınırlarının ihlal edildiğini düşünen Sildavyalılar tarafından düşman uçağı düşürülür. Yolculuğun geri kalanını yürüyerek tamamlar.
Bu sırada İçişleri Bakanı Kral’a asanın çalındığı söylentilerinin yayıldığını, Bordurya’nın yönetimi ele almasıyla sonuçlanacak olayların Borduryalı esnaflara saldırılarla başladığını haber verir. Kral tam tahttan çekilmek üzereyken Milu, Tenten’in cebinden düşen asayla birlikte içeri girer.
Tenten, asayı çalan adamın cüzdanından aldığı kâğıtları gösterir. Birlikte, planın siyasi örgüt Zyldav Revolutzionär Komitzät’in lideri Müsstler tarafından tasarlandığını kanıtlarlar. Kral derhal Müsstler ve suç ortaklarını tutuklatır ve ordusunu Bordurya sınırına gönderir. Cevaben, Bordurya kendi askerlerini sınırdan çeker ve “barış yanlısı” olduğunu dile getirerek Sildavya’yı tuhaf tutumundan dolayı eleştirir — oysa aynı odada bir Sildavya haritası ve yapılacak işgalin ayrıntıları durmaktadır.
Ertesi sabah Aziz Vladimir Günü Tenten, Altın Pelikan Nişanı takdim edilerek şövalye ilan edilir ve bu nişanla onurlandırılan ilk yabancı olur. Yetkililer, Ruritanya romanslarına yakışan bir sonla Profesör Alembick’in ikizi Alfred Alembick’in Hector’u kaçırarak onun yerine Sildavya’ya gittiğini keşfederler.
Tenten ve Milu, Dupont ve Dupond’la beraber deniz uçağıyla evlerine dönerler; iniş sırasında dedektifler uçağın denize çakılacağından korkarak birden ayaklanırlar. Tenten okuyuculara göz kırpar ve yanıldıklarını dile getirir. Bunu duyan dedektifler öyle çok gülerler ki, gerçekten de uçaktan inmektelerken denize düşerler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: