Örümcek Kadının Öpücüğü Kitap Hakkında Özeti

Örümcek Kadının Öpücüğü, Arjantinli yazar Manuel Puig’in 1976 yılında yayımladığı politik psikolojik romandır. Özgün İspanyolca adı El beso de la mujer araña olan roman İngilizce’de Kiss of the Spider Woman adıyla yayımlanmıştır.
“Örümcek Kadının Öpücüğü”, Manuel Puig’in dördüncü ve en tanınmış romanıdır. İspanyolca baskısından üç yıl sonra 1979’da İngilizce’ye çevrilmiştir (ISBN 0-679-72449-4).[1]
Roman Türkiye’de ilk kez 1986 yılında Öykü Yayın tarafından Nihal Yeğinobalı’nın Türkçe çevirisiyle yayımlandı ve iki yılda 3 baskı yaptı. Roman bir kez de 1990 yılında Can Yayınları tarafından yine Yeğinobalı’nın çevirisi kullanılarak basıldı (ISBN 978-975-510-218-4). Öykü yayınları aynı yıl içinde romanın iki baskısını yapmıştı. İlk baskısının sade görünüşlü kapağında rujla oluşturulmuş büyükçe bir dudak izi varken, ikinci baskısında artık romandan uyarlanan film Türkiye’de de iyice tanınmış olduğu için, kapakta filmin afişlerinden alınmış bir görüntü kullanılmıştır.
Romanda 1970’li yıllarda, askeri rejim altında yönetilen Brezilya’da aynı hapishane hücresini paylaşan Valentín adlı Marksist bir siyasi hükümlüyle, Molina adında bir eşcinsel/travesti hükümlünün ilişkileri, yaşadıkları anlatılır.
Romanın arka kapağında şunlar yazmaktadır:
« Katı ve adanmış bir devrimci ile politikayla ilgisi yokmuş gibi görünen bir eşcinselin küçük bir hapisane hücresinde karşı karşıya gelmesiyle başlayan ve süren bir oyun. Manuel Puig, bu karşılaşmadan çok insanca ve dokunaklı bir dünya çıkarmayı başardığı gibi, pek çok yerleşik kanıyı da sorgulamayı başarıyor: Güç nedir, güçsüzlük nedir; kadınlık ne, erkeklik ne; baskı, boyun eğiş, duygusallık, kaba güç… ve daha birçok karşıtlık… İnsan ruhu, insan bilinci bir masa köşesine çarpınca rastlantı sonucu yaralanan bir ‘diz’ değildir. ‘İnsan’, ruhunu, gövdesini, bilincini, bilinçle yaralanmaya açık tutarsa çağdaş ve öncü insandır. »

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: