Oruçlu iken kusmak orucu bozar mı ?

Özellikle mübarek Ramazan ayı ile özdeşleşen oruç ibadeti ile ilgili bilinmesi gereken önemli bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz. En çok sorulan sorular ise istifra ile yani kusmak ile oruç bozulur mu ? konusunda. Gelin bu soruya dini kaynaklar çerçevesinde cevap arayalım.

Soru : Ramazanda Oruçluyken kusmak orucu bozar mı ?

Cevap : Kendi isteğinizle olmadan, mideniz bulanır ve kusarsanız oruç bozulmaz. Ancak kendinizi zorlayarak, kusmaya çalışır ve ağız dolusu kusarsanız orucunuz bozulur. Kusmak orucu bozar mı ? konusunda peygamber efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmuştur:

“Oruçlu kimseye kusmak gelir de kendisine hakim olamazsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin” buyurmuştur.

Özetlemek gerekirse, istemeyerek kusarsak ağız dolusu da olsa orucumuz bozulmaz. İsteyerek ağız dolusu kusarsak bu durumda oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir.

Bu yazımızda sizlerden gelen ve sık sık sorulan sorulardan seçtiğimiz “ Oruçluyken kusmak orucu bozar mı ? konusunda kısa ve öz bilgiler vermeye çalıştık. Hayırlı ve bereketli Ramazanlar dileriz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: