Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük için Doğal Tedavi

Öksürük vücudumuzun soğuk algınlığında, akciğer enfeksiyonlarında, solunum sistemindeki tıkanmalarda, nefes yollarında yaşanan tahrişlere karşı bir savunma mekanizmasıdır. Sinyal vererek bu bölgede işlerin yoluna gitmediğini bize bildirir. Öksürük ciğerlerde biriken havayı güçlü bir şekilde dışarıya çıkarma şeklinde gerçekleşir. Öksürük bir çok rahatsızlığın belirtisi olabilir. Özellikle uzun süre geçmeyen öksürük halinde uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.
Öksürük İçin Pratik Çözüm Yöntemleri
Öncelikle bu yöntemler eskiden beri halk arasında kullanılagelmiş yöntemlerdir. Ancak öksürüğü önemsemeli ve doktora başvurmalıdır. Doğal çözüm yollarına baktığımızda, bir çok tedavi yolları olduğunu görmekteyiz. Bu doğal bitkileri kullanırken, ülser, reflü gibi rahatsızlığı olanların çok dikkat etmeleri gerekir.
BAL ile Öksürük Tedavisi : Çocukken öksürdüğümüzde annemiz bize sütlü bal getirir, içirirdi. Bunun boğazımızı yumuşatacağını söylerdi. Öksürük ve boğaz şişkinliğinde 1 yemek kaşığı balı, bir bardak ılık suyun içine katar ve karıştırır, üstüne de yarım limonun suyunu ekleyebiliriz. Ayrıca bal ve karabiber karışımının da öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir. Bunun için 1 bardak ılık suya 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı karabiber katılır ve karıştırılır. Bu karışım hem öksürükte hem de balgam söktürmede kullanabilirsiniz.
Öksürük için Zencefil Çayının Faydaları : Birkaç dilim zencefili suda kaynatıp demlenmesi için bekletiyoruz. Güç içinde bu çaydan içerek, hem boğazımızı yumuşatmış, hem de öksürüğü hafifletmiş oluruz. Zencefil tadını sevmeyenler biraz bal katabilirler.
Her Derde Deva Sarımsak : Başlık iddialı mı oldu ? Evet abartılı gelebilir ama gerçekten de sarımsağın birçok faydası olduğunu biliyoruz. Kokusu ve tadı rahatsız edici olsa da, sarımsağın en güçlü doğal antibiyotiklerden olduğunu, enfeksiyondan doğan öksürüklerde çok faydalı olduğunu bilmelisiniz. Hem balgamı söktürür, ciğerleri rahatlatır. Birkaç sarımsağı havanda ezdikten sonra kaynatıyoruz. Sarımsak çayını süzüp yavaş yavaş içiyoruz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: