Mıknatıs yapımı ve mıknatıs nedir

Mıknatıslar belirli bazı metalleri ve birbirlerini çekerler. Bazı şeyleri buzdolabına yapıştırmaktan daha çok işe  yararlar.
Motorların, jeneratörlerin ve buna benzer şeylerin çalışmasına yardımcı olurlar.
Mıknatıslar doğada bulunurlar, ancak insanlar mıknatısların nasıl yapıldıklarını elektrik enerjisini kullanarak 200 yıl önce keşfettiler
Mıknatıs yapmak için öncelikle mıknatıs şekillerinin kumdan kalıpları yapılır. Bu 4 adet  mıknatıs şeklindeki kalıbı içini kumla dolduracak olan bir makineye yüklerler. Kalıbı çekip makinelerin kapaklarınca çukur haline getirilen yüzeyi pürüzsüz hale getirirler. Daha sonra tekrardan içeri konulur ancak bu sefer kumu kimyasal olarak sertleştirmek için gazlar pompalar ve katılaşması sadece bir kaç saniye alır.
Mıknatıs kalıbını açıkta bırakacak şekilde kum levhayı dışarı çıkarırlar, bu artık bir kalıptır.
Mıknatıslar birçok şekil ve büyüklükte olabilirler, aynı kalıpları gibi.. Artık mıknatıs şekillerini ortaya çıkarmaya hazırlar.
Bakır, kobalt, sülfür, nikel , saf demir, aliminyum ve titanyum kullanılır. Tüm bu metalleri elektrikli indiksuyon bir kazana doldururlar ve içerisindeki herşeyi 1600 dereceye kadar  sıcaklık üreterek eriten titreşen bir elektromanyetik bir saha oluşturur. Bunu, kum kalıplarının içine dökerlerve böylece işlem tamamlanır.

Kalıplar alevler halinde çatlar çünkü kumu sertleştiren gazlar birhayli yanıcıdır. Alev alev yanan kalıpları dökümhanenin başka bir bölümüne taşırlar ve orada yere atarlar. Daha sonra bir balyozla parçalayarak gazların yanışının durması ve soğuması için içerideki havayı dışarı çıkarırlar.
Herşeyi bir hazneye doldururlar ve metal şekilleri kum külçelerinden ayırmak için başka ne kullanmaları gerekir? tabiki mıknatıs..
Kalıp parçalar halen mıknatıs gücüne sahip olmadıkları için sıradan metaller gibi tepki verir.
Yüzüklerle kaplı bir boruyu daha büyük bir tüpün içine yerleştirirler. Daha sonra çevresine nazikçe silisyum dioksit dökerek boruyu ortalarlar. Bir sonraki adım boyunca kum, yüzükleri uygun pozisyonda tutacaktır.
Tüpün her iki agzını içerideki bakır tüpün bir parça çıkmasına izin verecek şekilde kapatırlar. Daha sonra bir başka elektrikli kazana atılır. Tüpü, sıcaklıktan kıpkırmızı hale getirene kadar mıknatıs şekillerle ısıtılır.
Bu metal çubuk tarafından taşınmasını sağlayacak elektromanyetik bir sahayı kabul etmesini hazır hale getirir. Bakır borunun merkezine doğru indirirler ve yerine oturturlar.
Su, boru motor mıknatıslar için önemli olan silindir bir şekilde düşük voltaj yüksek akımla dolarken borunun erimesine engel olur.
Harcı kırarak açarlar, bu süreç yüzüklerin, nazikçe mıknatıslanmasını sağlamıştır. Fakat asıl önemlisi manyetik alan uygun bir şekilde yönlendirilmiştir.
Tüm pütürlü hatları temizlenir. Sonrasında ise metale mıknatıs özelliği kazandıran elektromanyetik güç taşıma makineleri ise mıknatısa son halini verecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: