Mesir Macunu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Mesir Macunu Nedir?

Mesir macununun  oldukça  uzun ve kapsamlı bir tarihçesi vardır.  İçerisinde 41 çeşit bitki ve baharatın harmanlanarak biraraya getirilmesinden  oluşan, birçok hastalığa şifa olmuş, macun şeklinde bir karışımın ismidir.

Mesir macununun  çıkışı 16. Yüzyıla dayanmaktadır.  Kanuni Sultan Süleyman döneminde rahatsızlanan annesi  Ayşe Hafsa Sultan için devrin meşhur  hekimlerinden olan Merkez Efendi’ye durumu bildirmiştir ve Merkez Efendi  41 çeşit baharattan oluşan bir terkiple mesir macununu hazırlamıştır. Ayşe Hafsa Sultan  bu macunu kullanmasıyla birlikte şifa bulmuştur ve Kanunu Sultan Süleyman bu durumdan yola çıkarak ülkedeki herkesin mesir macunundan faydalanmasını emretmiştir. O  yıllardan günümüze dek süregelen bir gelenekle her yıl  mesir şenlikleri kutlanır ve vatandaşlara lokmalar halinde mesir macunu dağıtımı yapılmaktadır.  1920’li yıllar ile  1950’li yıllar arasında bu gelenek devam ettirilmemiş olsa da , şuan günümüzde mesir şenlikleri aralıksız olarak ilkbahar aylarında kutlanmaktadır.

Asıl adı Musa (Musluhiddin) olan Merkez Efendi 1551 yılında vefatından sonra İstanbul  Zeytinburnu ilçesindeki  Merkez efendi camisinde bulunan türbesi ziyaretçilerine açıktır.

Mesir Macununun Faydaları Nelerdir?

Kanın temizlenmesinde etkin rol oynayan mesir macunu, bunun yanı sıra sindirim sistemi rahatsızlıklarına, metabolizma düzensizliklerine, cinsel gücün artmasına yönelik  başlıca önemli yararları bulunmaktadır.  Bunların dışında içerisinde bulunan  41 farklı bitkinin kendine has faydaları bulunmaktadır.  Bunlardan bir kaçını özetleyecek olursak ;  iştah açıcı olarak bilinen anason bitkisi, hemoroit ve kabakulak rahatsızlıklarına iyi gelen çivit, göz söktürücü etkisiyle bilinen çörekotu, mide hazımsızlıklarına ve aynı şekilde iştah açmak için kullanılan hardal tohumu,  nefes kokusu ve  öksürük şikayetlerinde kullanılmakta olan havlıcan, bu bitkilerden yalnızca bir kaçıdır.

Bunun yanı sıra ; Kebabiye bitkisi, limon tuzu, kırım tartar, safran, sarı halile, sinameki, resene, tarçın, teke mersini, yeni bahar, vanilya, zencefil, zulumba ve daha bir çok şifalı bitkinin birleşimiyle ortaya çıkmış bir terkiptir.  Bunun dışında çocukları olmayanların isteklerine kavuşması  veya macunu kullanan kişinin sene boyunca herhangi bir rahatsızlık geçirmeyeceği de halk arasında yaygın bir inanış taşımaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: