Mehmet Baltacı – Fotoğrafçılığın Tarihi

Mehmet Baltacı

Günlerden 25 Mayıs Salı. Hava güneşli ve masmavi bir gökyüzü… Bugün yeğenim Doğukan’ı yüzme kursuna götürdüm.  Diğer öğrenci velileri ile birlikte yüzme kursuna gelen öğrencileri izledim bir süre. Daha sonra havuza çarpan ışık hüzmelerinin  oluşturduğu büyülü ışıltıya daldım. Ve hani Yaşar Kemal’in “O güzel insanlar o güzel  atlarına bindiler ve gittiler.”dediği o güzel insanlardan birini  geç de olsa tanıma  imkanım oldu. Bana Mehmet Baltacı’yı  tanıtan da yine bir güzel insan olan eşi Havva  hanımdı. Kendisi de sanıyorum yeğeninin çocuğunu getirmişti yüzme kursuna. Sohbete başladık. Türkiye’de ve özellikle Adana’da Fotoğrafçılığın tanınması, sevilmesi için yoğun bir emekle çaba sarfetmiş, çok güzel eserler bırakmış bir değerli şahsiyeti bir ömür birlikte geçirdiği o güzel insandan dinlemek gerçekten çok özeldi benim için. Bu vesile ile Adana’da bir fotoğrafçılık müzesi bulunduğunu öğrendim. tabi Havva hanım da gerçekten Adana ilimize çok önemli hizmetlerde bulunmuş bir insan. Zihinsel Engelliler ile ilgili yaptıkları çalışmaları duygulanarak dinledim kendisinden.  Bir insanın bu dünyaya neler katabileceğini daha iyi anladım. Bu vesile ile 3 yıl önce kaybettiğimiz çok değerli Fotoğraf Sanatçımız Mehmet Baltacı’yı rahmetle anıyorum. Mekanı cennet olsun inşallah…

Mehmet Baltacı Kimdir?

1944 Yılında Hatay’ın Erzin ilçesi Gökdere Köyünde doğan Mehmet Baltacı 1952 yılında 6×9 formatın da Kodak Marka bir makineye sahip Fotoğrafa olarak başladı.
1960 – 65 yıllarında İzmir’de muhtelif Fotoğrafçılarla çalıştı.
Daha sonra İstanbul’a yerleşti Ersin Alok ve Sami Güner’e bir süre asistanlık yaptı. Serengil Renkli Fotoğraf Laboratuar’ında çalışmaya başladı. Fırsat buldukça ülkesini dolaşıp arşivini oluşturdu. 1975 yılında Adana’ya yerleşti. Stüdyo 75 adı altında bir işyeri kurarak Endürstriel ve tanıtım fotoğrafçılığı yapmaya başladı. Bu yıllarda Adana’nın sanatsever insanları ile yakın ilişkiler kurarak çevresine fotoğrafı sevdirmeğe başladı.
1979 yılında bir grup fotoğraf gönüllüsü ile kısa adı AFAD olan “Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği”ni kurdu. Fotoğrafı Adana Halkına sevdirebilmek için 30 yıldır hiç bıkmadan çaba gösteren Baltacı, “Eski Adana Fotoğrafları ve Atatürk’ün Adana seyahatleri” in den oluşan Fotoğraf arşivini AFAD’a kazandırdı. Fotoğraf dalında sayısız ödül aldı. Bir çok fotoğraf yarışmasında jüri üyeliği yaptı.
Eserlerinden bir örnek:
Adana tarihi yağ camii'nin yıllar önceki görünümü
Adana tarihi Yağ Camii’nin yıllar önceki bir görüntüsü

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: