Lupus Hastalığı Nedir ? SLE Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir ?

Lupus Hastalığı (SLE) Hakkında Bilgiler, bu hastalık nasıl tedavi edilir ? Belirtileri, Nedenleri, Ölümcül müdür ? Bulaşıcı mıdır ? Lopus hastalığı hakkında bilinmeyenler…

Kısaca SLE olarak literatürde geçen, doktorlar arasında Lupus olaran isimlendirilen Sistemik Lupuk Eritematozus hastalığının nasıl oluştuğu ve sebepleri henüz tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Temel olarak hastalığın en göze çarpan tarafı; bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluktur. Hastalığın teşhisinde farklı bulgulardan yola çıkılır. En bilinen Lupus hastalığı belirtileri şunlardır:  Ciltte, eklem yerlerinde, böbreklerde, kalp ve akciğer zarında ortaya çıkan doku ve iltihabı ile seyreden bir hastalıktır. Lupus kelimesi latincede kurt anlamına gelir. Bu hastalığın ciltte bıraktığı etkilerden dolayı lupus ismi verildiği düşünülmektedir. Hastalık yalnızca cildin görünen kısımlarında değil, vücudun iç bölgelerinde de doku ve organ iltihabı ile öne çıkan bir hastalıktır. İlk tanımlanması 1833’de Fransız dermatolog Biett tarafından kronik dermatolojik bir rahatsızlık olarak açıklanmıştır. 1872 yılında ise Kaposi tarafından Lupus hastalığı, sistemik olduğu farkedilmiştir. Hastalığın belirtileri arasında eklem ağrıları ilk akla gelen özelliklerdendir. Özellikle 20 ve 40 yaş arası kadınlarda sıkça görülen bir rahatsızlıktır.  Araştırmalara göre bu hastalığa yakalanan kişilerin %90’ı kadınlardır.

SLE – Lupus Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Rahatsızlık ilk başladığında hastalarda eklem şişmesi ve yorgunluk gibi semptomlar vardır. SLE / Lupus hastalığı tamamen tedavi edilemeyen, belli zamanlarda nükseden, nöbet zamanlarında ilaç tedavisi ile önlem alınan bir hastalıktır. Hastaların çoğunda ilk zamanlarda eklem ağrısı ve eklem iltihabı gibi şikayetler görülür. Bu şikayetler kalıcı bir hasar bırakmazlar. SLE – Lupus’un diğer önemli belirtileri ise, deri, saç ve vücuttaki ıslak bölgelerde görülen bozukluklardır. Yanak ve burun arasında, veya burun ile dudaklar arasında ortaya çıkan kelebeği andıran kırmızı renkli döküntüler de hastalığın belirtileri arasında yer alır. Saç dökülmeleri, saç diplerinde oluşan pulcuklar da Lupus’un semptomlarındandır. Böbrekte oluşan Lopus, ilerlerse böbrek yetmezliğine varan sonuçlar doğurabilir. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi bunda da önem arzeder. Ciddi bir muayene ve analizle hastalığın tanısı konularak, vakit geçirmeden tedaviye başlanmalıdır. Hastaların yarısında ışığa duyarlılık artmıştır. Güneş ışığında durmak onları rahatsız etmektedir.Hastalıkta raynaud belirtisi de saptanabilir. Raynaud belirtisi; (reyno belirtisi) soğukta el ve ayak bölgesinde görülen beyazlaşma ve morarma arkası kızarma durumudur.

Lupus Öldürücü müdür ? SLE Hastalar üzerinde ölümcül etkileri var mı ?

Bu rahatsızlık her insanda farklı şiddette kendini gösteren bir hastalıktır. Bazı bünyeler bunu hafif şekilde atlatabilirken, bazen ölüme varan sonuçlar da ortaya çıkabilmektedir. Ölüm nedenleri genellikle hastalığın böbreklerde ilerleyerek, böbrek yetmezliğine neden olmasıyla ilgilidir. Hastalığı tedavi etmek için kullanılan ilaçların yan etkilerine de dikkat etmek gerekir.
Lupus Hastalığı Tedavisi – Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Vücudun dış kısmını ve farklı sistemlerini etkisine alan bu hastalık, eğer hafif derecede ise, ilaç tedavisi ve güneş ışınlarından cildi koruyarak tedavi edilebilmektedir. Ağır Lupus hastalığında ise kortizon tedavisi yapılmalıdır. Doktor kontrolünde egzersizler ve sağlıklı beslenme yöntemleri de unutulmamalıdır. Tedavide en çok tercih edilen ilaç ise kortikosteroidlerdir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: