Kukla yapımı, Kukla nasıl yapılır, Kukla yapılışı

Çoğumuz  çocukluk yıllarında kukkalara olan ilgisi mutlaka olmuştur. Kukla ile alakalı gösteriler, Hacivat ile Karagöz kuklaları ile alakalı gösterileri hiçbir zaman unutmak mümkün olmasa gerek.

Peki kukla nedir? Kuklanın yapılışı nasıldır veya kukla yapmak için gerekli malzemeler nelerdir ? Bunları hiç merak ettinizmi ? Şayet el yapımı kukla veya çoraptan kukla yapmak isterseniz bu yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle kukla yapmakl için gerekli malzemeler ;
Evde bulunan ve işe yaramayan karton veya kumaşları kullanabiliriz. Kuklamıza göz eklemek maksadıyla düğmelere ihtiyacımız olacaktır. Bunun dışında yanımızda iğne, iplik, makas ve yapıştırıcı bulundurmalıyız.
Boncuk, deri veya tüy gibi aparatları da yanımızda bulundurmakta fayda vardır.
Bu aşamaya kadar malzemelerimizi hazırladık sanırım ? Bundan sonrası ise nasıl bir kukla yapacağımıza karar vermek olucak.
Hayvan figürleri, sevdiğiniz resimlerden olabilir. Ardından kullanacagınız malzemeden dilediğiniz boyutta bir parça kesin, ikiye katlayın  ve kenarlarını dikmeye başlayın.  Şayet diktiğiniz yerin görünmesini istemiyorsanız,  diktiğiniz yeri ters çevirebilirsiniz.
Sonrasında yanımızda bulunan düğmeleri kullanarak kuklamızın gözlerini, burnunu ve ağızlarını yapın.. Tabi her defasında düğme kullanmak zorunda değilsiniz.. Bunu  dışında kumaşları veya boncuklarımızı kullanarakta kuklamızın yüzünü şekillendirebiliriz.
Şimdi sıra geldi kuklamızın saçlarına. Bir miktar ipi kuklanın kafa kısmına yapıştırarak saç ekleyin ve en son adımda ise kuklamızı  ceket,kravat vb farklı aksesuarla süsleyebilirsiniz.

Benzer arama başlıkları
Kukla yapımı örnekleri, evde kukla yap, çoraptan kukla yapımı ve kukla yapımı hakkında bilgi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: