Kıbleyi Gösteren Pusulalı Seccade

Londra’da hayatını sürdüren Türk tasarımcı Soner Özenç pusulalı seccade yaptı.Bu seccadenin üzerindeki desenler, kıbleyi bulduğunda aydınlanıyor. Elektrikli baskı teknolojisi kullanarak dizayn ettiği seccadeye dijital pusula yerleştiren Türk tasarımcı, Mekke yönünü gösterdiğinde desenleri parıldayan “ElSeccade”yi tasarladı.

Sıradan bir cep telefonu gibi kolayca şarj edilerek kullanılabilecek seccadenin, rahatça taşınabilmesi ve ibadet için kolaylık getirmesi nedeniyle özellikle Müslüman ülkelerden yoğun ilgi göreceği tahmin ediliyor.

İlk kez 2005 yılında tasarladığı ürünüyle ilgili konuşan 31 yaşındaki Türk tasarımcı, masallardaki uçan halılardan ilham alarak tasarladığı ürününde geleneksellikle modern çizgileri birleştirmeye çalıştığını ifade ederek “bu tasarıma bir özellik eklemeyi istedim ve elektrikli baskı teknolojisi kullanarak dijital pusulayı yerleştirerek ışıklı seccadeyi ortaya çıkardım” diye konuştu.

Ürünün işlevsel olduğu kadar bir sanat eseri olarak da kullanılabileceğini ifade eden İzmirli tasarımcı, kullandığı teknolojiden ve Arapça harflerden hareketle “El Seccade” adını taşıyan tasarımının kullanımı konusunda ise şunları söyledi: “Oldukça ince bir malzeme kullanılarak yapılan seccade, silindir bir kutunun içine koyularak seyahat ederken kolaylıkla kullanılabilir. Namaz kılarken Mekke yönünü bulmak için seccadeyi çevirdiğinizde üzerindeki desenler parıldıyor. Kullanılmadığında ise gece lambası olarak duvara asılabilir.”

Arap ülkelerinden büyük ilgi

Ürün ile ilgili şimdiye kadar Arap ülkelerindeki Kraliyet Ailelerinden çok fazla e-posta ve telefon geldiğini ifade eden Özenç, projelerini Türkiye ve Ortadoğu ülkelerine duyurmaya çalıştıklarını belirterek aralarında Muhammed Ali, Yusuf İslam ve Dodi El Fayed gibi ünlü Müslümanlara ürünü tanıtıcı yazı yolladıklarını ve yanıt beklediklerini söyledi.

625 dolardan satışa sunulacak.

Ürünün hayata geçirilmesi için 100 bin dolara ihtiyaç duyduklarını belirten Özenç, bunun için yaratıcı projelere destek veren Kickstarter internet sitesine projesini tanıtarak halka sunduklarını ve 60 gün içinde 100 bin dolar toplamayı amaçladıklarını kaydetti. Özenç, “Önemli olan bir ‘kitle’ yaratmak ve bu kitlenin değeri belki finansdan daha önemli. O kitle orada olduğu sürece, ürünün pazara çıkmaması için hiç bir neden olmadığını düşünüyorum” diye konuştu. El Seccade projesi hayata geçirildiğinde ise 625 dolardan satışa sunulacak.

Londra’daki St Martin’s Sanat Okulu’nda yüksek lisansını tamamlayan Özenç’in “El Seccade” tasarımı New York’daki Modern Sanatlar Müzesi MoMa’da sergilenerek müzenin kalıcı koleksiyonuna dahil edildi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: