Karmaşık Sayılar Soru Çözümü ve Cevaplar, Örnekler

Bu makalemizde karmaşık sayılar konu anlatımı pdf, karmaşık sayılar testi. Karmaşık sayılar konu anlatımı yazılı, matematik 11 sınıf karmaşık sayılar. 11 sınıf karmaşık sayılar argüment, 11 sınıf karmaşık sayılar konu anlatımı video, 11 sınıf karmaşık sayılar çözümlü sorular. Karmaşık sayılar konu anlatımı dönem ödevi. Karmaşık sayılar çözümlü sorular . Logaritma konu anlatımı, karmaşık sayılar çıkmış sorular, karmaşık sayılar soru çözümü. Karmaşık sayılar örnekleri hakkında bilgiler vereceğiz. Yararlı olması dileğiyle.

11.Sınıf Karmaşık Sayılar Konu Anlatımı

Anlamı : x2+1 = 0 denkleminin gerçel sayılar kümesinde çözümü olmadığını biliyoruz.x2+1 = 0 denkleminin çözülebildiği ve gerçel sayılar kümesini kapsayan daha geniş sayılar kümesi olan karmaşık sayılar kümesini oluşturacağız. Reel sayılar kümesinin kendisi ile çarpımı olan RxR kümesini C ile gösterelim.
C = {a + bi ; a,b €R ve i2 = -1 } kümesine karmaşık(kompleks) sayılar kümesi denir.
Elemanları a +bi şeklinde olan kümeye karmaşık sayılar kümesi ismi verilmektedir. C ile gösterilir. Her (a,b) karmaşık sayısı a+bi biçiminde yazılır ki bu yazılışa karmaşık sayının standart biçimi denir. z = a+bi şeklinde gösterilir. Herhangi bir z = a+bi karmaşık sayısında a reel sayısına z’nin gerçel (reel) kısmı , b reel sayısına da z’nin sanal (imajiner) kısmı denir.z = a+bi ise Re(z) = a ve Im(z) = b dir.

Aşağı kısımda karmaşık sayılarla ilgili çözümlü test soruları ve cevapları yer almaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: