Hurda Araç Yasası Ne Zaman Çıkacak ?

 2014 yılında çıkması planlanan hurda araç yazısı çıktı mı ? Ne zaman çıkacak ? Torba yasası içinde yer alıyor mu? Hurda araç kanunu hakkında son gelişmeler neler ? Bu yazımızda bu noktalara temas edeceğiz.

 Hurda Araç Yasası Niçin Çıkmalı ?

Ülkemizde halihazırda 20 yaşını geçmiş 4 milyondan fazla araç trafikte kullanılıyor. Bu araçların birçoğu trafiğe çıkacak yeterlilikten yoksun. Teknolojik yönden artık eskimiş olan hurda araçlar, fazla yakıt tüketiyor ve çevreye saldıkları gazlarla doğaya da zarar veriyorlar.

Hurda Araç Yasası Neleri Kapsıyor ?

Bakanlıktan gelen bilgilere göre, hurda araç sahiplerinin bu araçları tesliminin özendirilmesi ve teşviği noktasında çeşitli düzenlemelere gidilecek. Bu araçların yaşına ve modeline göre 3 bin TL ile 6 bin TL arasında değişen rakamlarda hurda araçlar için ödeme yapılacak. Böylece vatandaşların ellerinde bulunan hurda araçları daha hızlı şekilde elllerinden çıkarması planlanıyor.Bu çalışmalar sonunda otomotiv sektöründe de canlanma olacağı düşünülüyor.  Önemli bir nokta da hurda araç statüsüne giren araçlara uygulanacak olan yüksek vergi. Bu araçların çevreye saldığı zararlı gazlardan dolayı, eskiden düşük olan vergilerinde artırıma gidileceği belirtiliyor. Böylece hurda araçların düşük vergi özelliği de ortadan kaybolmuş olacak.

Hurda araç yasasının yakın zamanda meclisten geçmesi ve işlevlik kazanması bekleniyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: