Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne zaman Başlar ?

Bu sayfamız, hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur ve  ilk ay hamilelik belirtilerini nasıl anlayacağımıza yönelik bilgiler içermektedir. Hamileliğin ilk belirtilerinden biri adet gecikmesi olmaktadır. Fakat adet gecikmesi olması, her zaman hamile olduğunuz anlamına gelmez.

Çoğu zaman psikolojik faktörlerde adet gecikmesine neden olmaktadır. Stres, hayat tarzımızdaki gelişmeler veya diet gibi eylemleri buna örnek gösterebiliriz.

Bunun yanı sıra hamile kaldığımızı ne kadar erken zamanda öğrenebilirsek gebelik  ile ilgili bakıma o kadar erken başlamış oluruz.  O nedenle adetiniz geciktiği takdirde bir an önce gebelik testi yaptırmakta fayda görüyoruz.

Gebelik testleri kan testi ve idrar testi olarak yapılır fakat içlerinde en sağlıklı sonuçları almak adına yapmamız gereken test, kan testidir.
Ayrıca bu gibi durumlarda aile hekimlerimizden de yardım almalı ve gebelik testlerimizi mümkün mertebe hastanelerde yapmalıyız. Çünkü eczanelerden aldığımız ve kendi başımıza yapmak istediğimiz test, laboratuarlarda gerçekleştirilen gebelik testlerine nazaran, daha az güvenilir olmaktadır.

 

Genelde gebelik  döneminin ilk üç ayında anne adayında bazen psikolojik değişiklikler, duygusal farklılıklar görülebilmektedir. Anne adayımız neşeli iken  aniden ağlamaya da başlayabilir. Kimi zaman çok sakin, kimi zamansa sinirli olması muhtemel olup, zamanla  anne adayımız, hamilelik sürecine alıştıkça bu gibi sorunların azalacağını bilmenizi isterim. Hamilelik dönemlerinde uyku problemi de yaşanabilir. Gebelik sürecinde olan bu durum gayet normal olup, hamile kadınların yaşadığı bir durumdur.

Bunun dışında, baba adayında da duygu farklılıkları olabilmektedir. Eşi için endişe etmeye başlayabilir ve  yaşamadığı bir durum olmasından ötürü  yardım etme şansı da yoktur. Ancak yakınlarında çocuk sahibi olan aileler var ise, bu tür durumların gayet normal olduğunu onların ağzından duymak, bir nebze rahatlatacaktır anne ve baba adaylarımızı. Fakat unutmamalıyız ki ki en iyi yardımı, en sağlıklı bilgiyi, konunun uzmanı bir doktor tarafından alabiliriz.
İlgili arama başlıkları ; Hamilelik belirtileri kanama olurmu? Hamilelik belirtileri ilk ay. Hamile olduğumu nasıl anlarım? ve gebelik testi ne zaman yapılır?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: