Fraktal Nedir? Fraktallar, Fraktal Örnekleri ve Konuları

Bu başlığımızda fraktal konuları ile ilgili bilgilere yer ayırdık. Birbirinden farklı fraktal resimleri, fragtal konuları, fraktal soruları gibi bilmemiz gereken tüm fraktal konularına ışık tutacağız.

Fraktal Nedir? 

Bir şeklin belirli orantılarla küçültülmüş veya büyütülmüş haliyle oluşturulmu geometrik  örüntülere verilen ortak isimdir.

Tüm fraktal şekiller kendilerine benzer veya en azından tamamen kendilerine  benzer olmasalar bile, çoğusu bu özelliği taşır. Kendine benzer bir cisimde cismi oluşturan parçalara ya da bileşenler cismin bütününe benzer. Düzensiz ayrıntılar veya desenler giderek küçülen ölçeklerde yinelenir ve tümüyle soyut nesnelerde sonsuza kadar sürebilir; öyle ki, bütündeki parçaların her bir parçası büyütüldüğünde, gene cismin bütününe benzer. Bu fraktal oluşumu, kar tanesi ve ağaç kabuğunda da kolayca görülebilmektedir. Bu tarz tüm doğal fraktallar ile matematiksel olarak kendine benzer olan bazıları, stokastik, yani rastgeledir. Bu yüzden sadece istatistiksel olarak ölçeklenebilirler.
Vereceğimiz resimli fraktal örnekleri ile konuyu daha kapsamlı olarak kavrayalım.

Fraktal Örnekleri 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: