Eragon Kitap Yorumu – Kitap Özeti – Kitap Oku – Kısaca

Eragon, Christopher Paolini’nin roman serisi Miras Döngüsü’nün ilk kitabıdır. Paolini Eragon’u yazmaya 15 yaşında başlamıştır. Kitabın taslağını yazdığı bir yıldan sonra ikinci bir yılı kitabı baştan daha dikkatli yazmaya harcadı. Ailesi kitabı okuduktan sonra kitabı kendi yayın evlerinde yayımlamaya karar verdi. Paolini bir yılını Birleşik Devletler’in farklı yerlerinde kitabı tanıtmaya harcadı. Sonunda, şans eseri, kitap Carl Hiassen tarafından keşfedildi. Hiassen kitabı tekrar yayımlaması için ünlü kitap evi Alfred A. Knopf’a tavsiye etti. Böylece Eragon 26 Ağustos 2003’de büyük çaplı olarak yayımlandı.
Kitap 15 yaşında, bir çiftçinin yeğeni olan Eragon’un macerasını anlatır: Eragon bir gün avlanmak için gittiği dağlarda esrarengiz mavi bir taş bulur. Daha sonra adına Saphira diyeceği bir ejderha taştan çıkar, taş aslında bir yumurtadır. Zalim Kral Galbatorix Eragon ve Saphira’nın varlığını öğrenince, uşaklarını onları yakalamaya gönderir. Eragon ve Saphira memleketlerini bırakıp Varden’a sığınmaya karar verirler, Varden Kral’a karşı birleşmiş bir takım isyancılardır. Böylece macera başlar.
Eragon üzerine eleştiriler genel olarak Eragon’un, Yüzüklerin Efendisi ve Star Wars’a benzediğini söyler. Eragon 2003 yılının en çok satan üçüncü çocuk kitabı, 2005’in ise ikinci en çok satan çocuk kitabı olmuştur. New York Times’ın en çok satan kitaplar listesinde 121 hafta kalmıştır. 15 Aralık 2006’da kitap kendi adını taşıyan filme çevrilmiştir. Film Stefen Fangmeier tarafından yönetilmiş., Peter Buchman tarafından yazılmıştır. Filmde Eragon rolünü Ed Speleers oynamıştır.

Christopher Paolini 9 yaşında fantastik romanlar okumaya başladı, ama Paolini’nin “kaliteli yazma yoksunluğu” engelliliği vardı. 14 yaşında, Paolini ilk romanını yazmaya başladı ancak birkaç sayfayı geçemedi, çünkü neyle ilgili yazdığı hakkında hiç fikri yoktu. Bu nedenle “yazma sanatı” hakkında bulabildiği herşeyi okudu ve kafasında Miras Üçlemesi’nin temellerini, karakterlerini ve hikâyeyi, attı. Bir ay düşündükten sonra, Eragon’un taslağını elle yazmaya başladı. Taslak bir yıl sonra bitti ve Paolini kitabın gerçek halini yazmaya başladı. Kitap üzerinde tekrar geçirdiği bir yıldan sonra, ailesi kitabı okudu ve çok beğendi. Hemen kitabı yayımlamya karar verdiler. Paolini kitabın yüzünü ve içindeki haritayı yarattı.
Paolini ve ailesi bir sürü kütüphane, okul gezdi kitabı tanıtmak için. Paolini kitaba olan ilginin artmasını sağlamak için bir orta çağ kıyafeti giydi ancak kitap fazla dikkat çekmedi. 2002 yazında Amerikalı yazar Carl Hiassen, Paolini’nin daha önce kitabı tanıtmak için gittiği ve birkaç kopyasını bıraktığı şehirlerden birinde tatildeyken üvey oğlu kitabı şans eseri aldı ve çok beğendi. Kitabı hemen üvey babasına gösterdi. Hiassen kitabı bir yayın evi olan Alfred A. Knopf’a götürdü. Michelle Frey, Knop’da editör, Paolini ile bağlantı kurdu ve ona bu kitabı kendi yayın evinde yayımlamak istediğini söyledi. Paolini teklifi kabul etti ve Ağustos 2003’de Eragon ikinci defa daha büyük çaplı olarak basıldı. Yeni basımın kapağını John Jude Palencar yaptı.

ERAGON KİTABI’NIN ÖZETİ 

Eragon amcası Garrow ve kuzeni Roran ile küçük bir kasaba olan Carvahall’da, kendi çiftliklerinde yaşar. Bir gün Eragon Spine’da, korkutucu ve esrarengiz dağlar, avlanırken birdenbire önünde masmavi bir taş ortaya çıkar. Birkaç gün sonra taştan bir bebek ejderha çıkar, taş bir ejderha yumurtasıdır aslında. Eragon ejderhaya Saphira ismini verir. Ejderhayı Kral Galbatorix’in 2 uşağı olan Ra’zac’dan saklayarak büyütür. Ra’zac kasabaya yumurtayı aramak için gelmiştir. Eragon ve Saphira ormanda saklanarak Ra’zac’dan saklanmayı başarırlar. Fakat amcası Garrow çifliği de yakıldıktan sonra öldürülür. Eragon çok öfkelenir. Ra’zac’dan çiftliğini yaktıkları ve amcasını öldürdükleri için intikam alacaktır. Bu işin Bromla, yaşlı bir masalcı, birlikte yollara çıkarlar. Brom Saphira ve Eragon’u koruyacağına söz verir. Bu arada Roran başka bir köy olan Therinsford’a gittiği için Eragon ona haber veremez.
Eragon bir Ejderha süvarisi olma yolunda ilerler. Brom ona kılıçla dövüşmeyi, sihir yapmayı, antik dili konuşmayı ve Ejderha Süvarilerinin hikâyelerini öğretir. Teirm’e, bir liman şehri, vardıklarında Ra’zac’a tuzak kurma şansları artar. Teirm’de Ra’zacla karşılaşırlar ama kaçmak zorunda kalırlar. Sonraki gece kampları Ra’zac tarafından basılır. Ve bir yabancı olan Murtagh onlara yardım eder ama Brom ağır şekilde yaralanır. Sonraki gün ölüceğini anladığı için Eragon’a onun da eskiden bir Ejderha Süvarisi olduğunu söyler. Ejderhasının ismi de Saphira’dır. Ama Tövbekar bir Ejderha Süvarisi olan Morzan ejderhasını öldürür. Sonrasında Brom da intikam uğruna Morzan’ı öldürmüştür. Bunu söyledikten sonra Brom ölür.
Murtagh Eragon’un yeni yol arkadaşı olur ve birlikte Gil’ead şehrine Varden’ın, Kral’ı tahttan indirmeye çalışan bir grup iasyancı, sığınma yerini bulmak için bilgi toplamaya giderler. Gil’ead’ın yakınlarında Eragon yakalanır ve daha önceden rüyasında gördüğü bir kadınla aynı hapishaneye düşer. Hücresinden kaçtığında kadının elf olduğunu anlar. Eragon, Saphira ve Murtagh sayesinde yanına şuursuz yatan elfi de alarak kaçar. Ancak kaçmaları kolay olmaz. Çünkü Durza adında bir Shade, şeytani ruhlar tarafından ele geçirilmiş bir büyücü ve Kral’ın hizmetkarı, tarafından engellenirler. Durza ile savaşırlarken Murtagh onu bir okla iki gözünün ortasından vurmayı başarır. Shade bir sis bulutu içerisinde yok olur.
Kaçtıktan sonra, Eragon şuursuz Elf ile telepatik olarak, düşüncelerle, ilişkiye geçer ve adının Arya olduğunu anlar. Ayrıca onlara ağır şekilde zehirlendiğini ve sadece Varden’de bulunan bir panzehirin onu iyileştirebileceğini söyler. Böylece Arya onlara Varden’in bulunduğu yeri tarif eder: Varden Tronjheim’de, Farthen Dûr dağlarının içinde olan bir şehirde, yaşıyordur. Ve eğer dört gün içinde orada olmazsalar öleceğini de ekler. O zaman grup hem Arya’yı kurtarmak için hem de Kral Galbatorix’in gazabından kurtulmak için acele eder. Farthen Dûr’a vardıklarında Eragon Varden’in lideri Ajihad’a yol gösterir. Ajihad Murtagh’ı hapseder çünkü aslında Morzan’ın oğludur o. Ayrıca Ajihad Eragon’a Durza’nın ölmediğini çünkü bir Shade’ı öldürmenin tek yolunun onun kalbini deşmek olduğunu söyler.
Eragon sonunda dinlenme fırsatı bulur ama yeni bir saldırı yakındır. Savaş başladığında Varden ve Cüceler, Durza ve Galbatorix tarafından gönderilmiş son derece büyük bir Urgal ordusuna karşı birleşirler. Savaş esnasında, Durza ile tekrar yüzleşir. Durza Eragon’un sırtını ağır şekilde yaralar ama Eragon’un imdadına Saphira ve Arya yetişir. Durza onları görünce irkilir ve onun bir anlık dalgınlığı Eragon’a yeter: kılıcını alır ve Shade’ın kalbine saplar. Durza’nın ölümünden sonra, Urgallar onun efsunundan kurtulurlar ve kendi aralarında savaşmaya başlarlar. Bunu fırsat bilen Varden hemen bir karşı atak düzen ve onları püskürtür. Eragon ağır yarası yüzünden şuursuz yatarken yabancı biri onunla telepatik olarak iletişime geçer ve eğitimini tamamlaması için Eragon’un kendisine ihtiyacı olduğunu söyler. Yabancı onu Elf ormanlarına, Dû Weldenvarden’a çağırır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: