Doğum Sonrası Göğüs Şişkinliği, Göğüs Şişmesi

Doğumdan sonra göğüs şişmesi nedenlerine baktığımızda bunun nedenleri, bebeği  yeteri kadar emzirmemek,  tatlı ürünlerin fazla tüketilmesi ve olması gerektiğinden fazla  sıvı alınması nedeniyle  memelerde süt birikimi olabilmektedir.
Göğüsler şişmeye ve sertleşmesine neden olur. Meme ucundan süt fışkırabilir bu nedenle sütyeninizin içerisine temiz bir bez koymanız çamaşırınızın ıslanmasına engel olacaktır.
Bunun yanı sıra göğüslerde ağrı ve acı duygusu hissedilebilmektedir. Göğüslerin üzerinde bulunan damarlar gergin olmaktan kaynaklı olarak görünür hale gelebilmektedir. Böyle durumlarda sık sık dinlenmenizde, bebeğinizi emzirmenizde ve şayet bebek sütü ememiyorsa elinizle veya pompa yardımı ile boşaltabilirsiniz. Bu durumu uzman doktorunuza da bildirerek gerekirse memedeki sütün boşaltımasını hastanede bulunan otomat pompalar sayesinde de gerçekleştirebilirsiniz.
Göğüslerin sert ve gergin olmasından kaynaklı olarak meme ucu­nu yakalama da güçlük çeken bebek emerken zorluk çekebilmektedir. Böyle bir durumda emzirme olayını gerçekleştirmeden evvel meme ucunun yumuşamasını sağlamak adına sağılmak suretiyle memeden süt alınabilir. Bu şekilde bebeğiniz meme ucunu daha kolay çekilde kavrayabilmekte ve daha rahat bir şekilde emebilmesine katkı sağlayacaktır.
Şayet bu işlemleri uyguladığınızda memeniz halen yumuşamamış ise sıcak havlu kompres uygulamanız fayda sağlayacaktır. Çıkan süt ile memenize masaj uygulayarak gözle görülür ve tutulur hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Zira diğer şekilde bebeğiniz memenizi bulmaya çalışırken yorulacak ve enerji kaybettiğinden ötürü hem aç şekilde uyumuş olacak, hem de göğüslerinizdeki süt boşalmamış olacaktır.
Bunun dışında sağdığınız süt bir hayli fazlaysa atmayın. Çünkü Anne sütü oda sıcaklığında 8 saat, buzdolabında ise bozulmadan 2 gün kalabilir.

İlgili aramalar ; Bebek emzirme nasıl yapılır? Göğüs şişmesinin nedenleri nelerdir? Bebeğe süt emzirme teknikleri.  Bebek emzirme süresi, bebek emzirme yöntemleri nelerdir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: