Dilekçe Nasıl Yazılır ? Dilekçe Örnekleri

Birçok kişinin kabusudur dilekçe yazmak. Abarttığımı sanmayın; gerçektende durum böyle. Birçoğumuz okul yıllarında Türkçe dersinde az buçuk öğrendiğimiz dilekçe yazılışını zamanla unutuyor. Sonra bir gün hiç beklemediği anda karşısına çıkıveriyor bu konu. Bürokrasinin yoğun olduğu yerlerde ve devlet dairelerinde işimiz olduğunda özellikle dilekçe yazmak durumundayız. Bu yazımızda size dilekçe nasıl yazılır ? Dilekçe örnekleri gibi konularda az ve öz bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikle rahatlayın. Dilekçe yazmak sandığınız kadar zor bir iş değil. Başladık dilekçemizi yazmaya. En üst kısıma dilekçe hangi kuruma yönelik yazılıyorsa o kurumun adı büyük harfle yazılır. Bunu yazdıktan sonra paragraf şeklinde dilekçemizi hangi sebeple yazdığımızı açıkladığımız bölümü yazıyoruz. Bu bir istek olabilir ya da şikayet mevzusu. Sizin yapmanız gereken bu bölümde …nın yapılmasını istiyorum veya …dan şikayetçiyim tarzında dileğinizi yetkili merciye net bir şekilde ifade edebilmeniz bu şekilde. Bu paragrafın sonuna da gereğinin yapılmasını arz ederim şeklinde klasik cümleyi de eklemeyi unutmuyoruz.

Bu kısımları yazdıktan sonra geldik diğer ekleyeceğimiz şeylere. Dilekçe sayfamızın sağ alt köşesine önce tarihi, onun altına gelecek şekilde adımızı ve soyadımızı, onun altına ise imzamızı atıyoruz.

Dilekçeye eklememiz gereken bir diğer konu da adresimiz. Onu da dilekçemizin sol alt köşesine yazıyoruz. Şayet dilekçemizle birlikte bizden başka belgeler istenmişse onu da Ek veya Ekler şeklinde alta başlık açıp eklenen belgeleri de buraya yazıyoruz. Ekler: Nüfus Cüzdanı, 2 Adet fotoğraf… gibi.

Ve bravo. Dilekçemiz hazır durumda. Artık dilekçe yazmayı da öğrendiğimize göre kim tutar bizi J Haydi bütün eller dilekçe yazmaya…

Unutmadan şunları da hatırlatmakta fayda var. Dilekçe A4 kağıdına yazılır. Çizgisiz beyaz kağıt olmalı dilekçeyi yazacağımız kağıt. Ayrıca siyah veya mavi mürekkepli kalem olmalı. Daktilo ile veya bilgisayar çıktısı şeklinde de yazabilirsiniz. Dilekçemizi yazarken, aşağıdaki dilekçe örneğinde görüleceği üzere, sağdan, soldan, üstten ve aşağıdan belli bir boşluk payı bırakarak yazmanız da önemlidir.

Bu yazımızda ne öğrendik ? Dilekçe nasıl yazılır ? Dilekçe yazarken nelere dikkat edilmeli ? Dilekçe yazma yöntemleri ve dilekçe örnekleri hakkında bilgiler sunmaya çalıştık.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: