Çocuklarda Diş Sağlığı

Çocuklarda Diş Sağlığı

Diş sağlığı, Dünyada bulunan insanların tamamını ilgilendiren önemli bir konudur fakat bu denli önemli bir hastalık olmasına ve yeri geldiğinde insan hayatını tehdit edecek boyutlara ulaşmasına rağmen maalesef gereken önem verilmemektedir. Bu nedenle diş ve diş eti hastalıklarına yakalanmamak adına ağız ve diş sağlığımıza özen göstermeliyiz.

Diş ve diş eti rahatsızlıklarından korunmanın yolları, henüz dişlerimizin ilk çıktığı andan , yani bebeğin 6. Ay’ından itibaren ilk dişimizin çıkması ile başlar. Burada yapılması gereken diş bakımı ve titizlik öncelikle ebeveynlere düşmektedir. O yaşlardaki bir bebeğin çok fazla elden ele dolaştırılarak sürekli öpülmesi , zaman zaman diş ve diş eti hastalıklarına da davetiye çıkarmaktadır. Bu anlamda Anne ve Babalara sorumluluk düşmektedir.
Bir diğer husus , bebeklerin diş bakımı ile ilgilidir. Dişlerin ilk çıktığı dönemlerde ebeveyn, temiz bir gazlı bez veya temiz bir tülbent ile bebeğin dişlerini temizlemesinde fayda vardır. Ayrıca her beslenme sonrasında diş ve ağız bakımını sağlamak adına bir miktar su verilmesi çok yararlı olacaktır.

İlerleyen süreçte çocuğun ağzındaki diş sayısının artmasıyla birlikte diş fırçası ile fırçalanmaya başlanması gerekmektedir. Bunu yaparken diş fırçasında bulunan macunu yutmaması için öncelikli olarak macunsuz bir şekilde fırçalanması uygundur. O yaşlardaki çocuğun rahatsız olmaması adına diş fırçalamayı eğlenceli bir hale getirecek şekilde gösterilmesi, durumu kolaylaştıracaktır.

Birde dikkat etmemiz gereken önemli husulardan birisiyse ; çocuklarımıza verdiğimiz biberonlara katılan tatlandırılmış sütün verilmesi, aynı şekilde tatlı gıdalara ( bal, reçel, pekmez) batırılmış emzik verilmesi ve beslenme sonrası ağız temizliğinin yapılmaması , diş çürümelerine etki yapan önemli faktörlerdir. Bebeğin 2 yaşından sonrasında ise biberon ile beslenmesi sonlandırılmalıdır.

Doğru Teknik İle Diş Fırçalaması Nasıl Yapılır?

Dişlerimizi fırçalamanın önemi olduğu gibi, bunu en doğru şekilde yapmak oldukça önemlidir. Yanlış bir şekilde fırçalanan dişlerde, diş etlerinde ve diş köklerine zamanla aşınmalar meydana gelir ve bu durumda dişler çürümeye daha fazla elverişli hale gelebilir.
Diş fırçalarken dikkat etmemiz gerekenlerden birisi diş fırçasının 45 derecelik bir açıyla tutularak, çok fazla bastırmayarak, yumuşak bir şekilde ön kısımdaki dişlerimizden arka dişlere doğru dairesel bir biçimde fırçalamak gerekmektedir.

Hepinize sağlıklı gülüşler ve sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: