Bitkisel Yağlar ve Faydaları

 Doğada bulunan çeşitli bitkilerin sağlığımız açısından inanılmaz derecede önemli faydaları bulunmaktadır. Antiseptik özellikli doğal bitki yağları, doğru kullanımla birçok rahatsızlığa şifa kaynağıdır. Aromaterapik özelliğiyle, bu yağlar, bakterilerin gelişmesini engellediği, enfeksiyonlara karşı direnci artırdığı bilinmektedir.

Bitkisel Yağların Faydaları Nelerdir ?

Sardunya Yağı : Daha çok cilt için kullanılan bir bitki yağı olan sardunya (ıtır yağı) cildinizi kurutmaz. Antiseptik özelliklidir. İltihaplar üzerinde tedavi edici etkisinden dolayı, çatlaklar, akneler, egzaman ve dermatit gibi deri hastalıkları ve rahatsızlıklarında çok faydalıdır. Hastane ve Sağlık Hizmetleri ile uğraşanların daha çok yakalandığı MSA hastalığı için de tedavi edici özelliği bulunan bir bitki yağıdır. Sardunya yağını kullanırken hassas ciltli iseniz dikkatlice kullanmanızı öneririz.

Ozonlu Argan Yağı : Son dönemde iyice popüler olan argan yağı, cilt bakımı, göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesi, tırnak ve saç bakımı, masaj gibi bir çok durumda tercih edilmektedir. Argan Yağı’nın kaynağı dünyada yalnızca Fas’ın güneybatısında kalan kısımlarında yetişen bir ağaçtan gelmektedir. Piyasadaki diğer yağlara göre pahalı olmasının nedeni bu yüzdendir. Cilt bakımı ve göz çevresi bakımı için argan yağı çok faydalıdır. Cildi yumuşatır ve nemlendirir. E vitamini bakımından oldukça zengindir. Sivilce sorunu yaşayan kişiler için doğal bir tedavi yöntemidir. Saç bakımı içinde kullanılan bir yağdır.

Ozon Argan Yağı ise, yağların ozonlaştırılması ve bu sayede etkisinin daha da fazlalaşması esasına dayanmaktadır. Ozonize edilmiş Argan Yağı’nın faydaları ise kısaca şöyledir :

–  Cilt lekeleri ve güneş yanıklarına karşı çok faydalı etkileri vardır. Cildin yenilenmesinde katkı sağlar.

–  Cildi sıkılaştırır ve kırışıkları azaltır.

–  Sivilce sorunu için oldukça faydalı olduğu söylenmektedir.

–  Hücre yenilenmesini artırır, canlı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

–  Saçları besleyerek güçlendirir. Daha sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenler için birebirdir.

–   Bayanların belli yaştan sonra en büyük sorunlarından olan göz altı kırışıklıklarında oldukça faydalıdır.

–  Tırnakları güçlendirir.

Anason Yağı ve Faydaları : Gaz sorunu yaşayan bebekler için gaz giderici, teri kesen ve idrarı artıran etkilere sahip bir bitki yağıdır. Astım rahatsızlığı olan kişilerde ve adet düzensizliği olan bayanlarda, hormonal düzenin yeniden düzelmesinde olumlu etkileri vardır. On iki parmak bağırsağındaki yaralara da iyi gelir.

Ardıç Yağı ve Faydaları : Kalp yetmezliği sorununda, romatizmal hastalıklarda, astım hastalığında ve idrar tutamama gibi rahatsızlıklarda çok faydalıdır. Ağrı kesici ve hareket kabiliyetini artıran bi etkiye sahiptir. Bu özelliği ile burkulma ve incinme gibi durumlarda kullanılmaktadır.

Rezene Yağı ve Faydaları : Uyarı: Sara yani Epilepsi hastalığı olanlar kesinlikle rezene yağını kullanmasınlar. Adet sancısı çeken bayanları rahatlatır. Zayıflamak isteyenler için iştah kapatan bir etkiye sahiptir. Ciltte oluşan pürüzlere iyi gelir, cildi besler ve yaraları iyileştirir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: