Beyaz Gemi Özeti, Aytmatov Beyaz Gemi Kitabı Özeti

Beyaz gemi kısa özeti, beyaz gemi ana fikri. Cengiz aytmatovun beyaz gemi özeti, beyaz gemi adlı kitabın özeti. Beyaz gemi konusu, beyaz gemi kitap özeti, beyaz gemi özeti cengiz aytmatov. Aytmatov beyaz gemi özeti

1970 Yılında basılan ve Cengiz AYTMATOV tarafından kalema alınmıştır. Toplamında 174 sayfa olan kitap hakkında özetler alt kısımda yer almaktadır.
BEYAZ GEMİ KİTABIN KONUSU

Ebeveynleri  tarafından ufak yaşlarda  dedesinin yanına bırakılmış bir çocuğun hayal dünyası ve babasına kavuşma arzusu işlenmektedir.

BEYAZ GEMİ KİTABIN ÖZETİ

Kırgısiztan(SSCB)
San Taş Vadisi ,boğazların,yamaçların arasında ormana doğru uzanan bir bölgedir. Hemen yakınlarında  Isık Gölü bulunmaktadır. Vadide, orman koruculuğu yapan üç aile bulunmaktadır . Orozkul ve karısı Bekey, Gülcemal ve kocası Seydahmet , Mümin Dede , nene ve bunlarla birlikte  daha  yedi yaşına yeni girmiş küçük bir erkek çocuğu. Mümin Dede’nin her işe koşan , kimseye itiraz etmeyen bir karakteri vardır. Çok iyi karakterde bir insan  olmasından dolayı etrafındakiler  tarafından pek değer görmemektedir.  İlk karısı vefat etmiş  ve tekrar evlenmek durumunda kalmıştır. Buğu aşiretinden olan Mümin Dede ,bununla da  övünmektedir. Torununa anlattığı bir hikaye vardır:
Hikayeye göre, çok eskilerden Yenisey kıyılarında yaşamakta olan kabileler bulunuyordu ve bu kabileler  birbirleriyle sürekli savaş halindelermiş. Bunlardan birisi olan Kırgızlar çok iyi savaşçı olmalarına rağmen birgün haince katledilmişler. İçlerinden yalnızca  küçük bir kız ve erkek çocuk canlı olarak kurtulabilmişler. Sonrasında ise  çocuklar ölmek üzereyken  bir geyik  onları kurtarmış ve çok uzak diyarlara  yolculuk ettirmiş. Bu iki çocuktan yeni bir kabile oluşmuş ve kendilerini buğu olarak isimlendirmişler.
Bu yüzden , Maral Ana’nın dede ve çocuk için manevi bir değeri bulunmaktadır.
Çocuğun okul çağı gelmişti ve   dedesi kendisine  güzel bir okul çantası almıştır. Okul’ın mesafesi  çok uzak olduğundan  dedesi onu hergün atıyla okula götürüp getirmek  durumundaymış.

Hikayemizin geri kalanını ilerleyen günlerde aktarmaya devam edeceğiz. Bizden ayrılmayın efenim 🙂

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: