Berat Kandili


Bu gece mübarek Berat Kandili gecesi. Allah bu mübarek geceyi hepimiz hakkında hayırlara vesile kılsın inşallah. Bu vesile ile bu gece hakkında biraz bilgi topladım. Berat (Beraat) kandili hakkında bilgiler şöyle:
Aslı “Berâettir.” Beraat sözlükte, “bir zorluktan kurtarmak ve berî olmak” demektir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Beraat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Bu mübarek gecenin beş özelliği bulunmaktadır.
1) Her mühim iş o gece tefrik edilir. Gelecek seneye kadar kulların rızıkları, ecelleri ve diğer durumları yazılır, ayrıntılı bir şekilde belirlenir.
2) O geceki ibadetin fazileti büyüktür.
Rivayet edilmiştir ki: Resulûllah Sâllâllahû Aleyhi ve Sellem Efendimiz buyurdular ki:
“Her kim bu gece yüz rekat namaz kılarsa Yüce Allah ona yüz melek gönderir. Otuzu ona cenneti müjdeler, otuzu ona cehennem azabından teminat verir. Otuzu da ondan dünya afetlerini savarlar, On’u da ondan şeytanın tuzaklarını hilelerini savarlar.” (Hak Dini Kur’an Dili, Elmalılı M.Hamdi Yazır, Feza Gazetecilik, Sadeleş. Doç. Dr. İsmail KARAÇAM, Yrd. Doç. Dr. Emin IŞIK, Dr. Nusrettin BOLELLİ, Abdullah YÜCEL, Mahmut ÖZAKKAŞ, 1996 Cilt. 7 sh. 68 )
3) Rahmet-i İlahiye feyezan -feyiz,bolluk- eder.

Hz. Aişe Radiyallahu Anha validemiz anlatıyor:

Resulullah Sâllâllahû Aleyhi ve Sellem buyurdular ki: “Allah Tealâ Hazretleri, Nısf-u Şa’ban gecesinde dünya semasına iner ve Kelb kabilesinin koyunlarının tüyünün adedinden daha çok sayıda günahı affeder.” (2 Tirmizi, savm 39, (739)
4) Bu gece bağışlanma ve af gecesidir.
Mağfiretler, tövbeler bu gecede gerçekleşir. Bir rivayette Resulûllah Sâllâlahû Aleyhi ve Sellem Efendimiz buyurdular ki: “Yüce Allah bu gece bütün Müslümanlara mağfiret buyurur ancak kahin, sihirbaz, yahut müşahin çok kin güden veya içkiye düşkün olan, yahut ana babasını inciten, veya zinaya ısrarla devam eden müstesna.”
5) O gece Resulûllah Sâllâllahû Aleyhi ve Sellem’e şefaat hakkının tamamı verilmiştir.