Bebek Nasıl Emzirilir ? Bebek Emzirme Teknikleri Resimli Anlatım

Bebek emzirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bebeğinizi emzirmeden önce yapılması gerekenlerin başında bebeğinizin altını temizlemek geliyor. O yüzden bebeğinizin altını temizleyin ve sonrasına bırakmayın.
Bunun dışında hijyenik açıdan önemli olacağından, emzirmeye başlamadan önce ellerinizi sabunlayarak yıkamanız, bebeğin büyük oranda mikrop kapmasına engel olacaksınız.
Sonrasında temiz ve nemli bir bez yardımıyla memenizi silmenizde yarar var.
Emzirmeden önce sırtınızı sağlam bir yere dayayarak destek alabilirsiniz.
Bebeğin yüz kısmı ve tüm bedeninin size dönük olmasını sağlayın ve ortalam 15 dakika boyunca ilk göğsünüzdeki süt boşalıncaya kadar bebeğinizi emzirin.

Bebeğinizi emzirmeye her zaman ilk emzirilen göğüsten başlayın. O boşaldıktan sonra diğerine geçebilirsiniz. Öyle ki memenizdeki sütü bitirmeden diğerine geçtiğiniz takdirde o memede bulunan sütün yapımı azalacak ve ilerleyen zamanda tamamen durma noktasına gelebilmektedir.

Göğüs uçlarında çatlaklara sebep olmaması açısından göğüs temizliğinde sabun kullanımından kaçınmalısınız. Ayrıca bebek hiçbir zaman sadece baş kısmından tutulmamalıdır.Anne­ bebeği ön kolu ile tutarken, bebeğin  sırtını, eli ise kalçasını destek­leyecek şekilde tutulmalıdır.

Diğer elinizin iki parmağıyla da  meme başını sıkıştırmak suretiyle bebe­ğinizin dudaklarına değdirin. Bir an önce  ağzını açarak emmeye başlayacaktır.

Emzirme işlemini gerçekleştirdikten sonra meme ucunuzu sıkarak çıkan bir damla süt ile meme ucunuzun kurulanmasını  sağlayın. Bu sayede hem kendi sütünüzle meme ucunuzu temizlenmesini sağlamış , hem de memedeki çatlamayı önleyerek bölgenin yumuşak kalmasına yardımcı olacaksınız.

İlgili aramalar ; Bebek nasıl emzirilir? Bebek emzirme, Bebek emzirme saatleri. Bebek emzirme taktikleri, Bebek emzirme yolları nelerdir? Bebek emzirme süresi ne kadardır?

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: