Bayram Namazı Nasıl Kılınır ?

Bayram Namazı farz mı ? vacip mi ? sünnet midir ? Cemaatle mi kılınır ? Tek başına kılınır mı ? Bayram namazı saatleri, bayram namazı saat kaçta kılınacak ? Bayram nedir ? Bayramda hangi dualar okunmalı ? Bayram namazında kaç kez tekbir alınır ? Eller yukarıya kaç defa kaldırılır ? Bayram namazında nelere dikkat etmek gerekir ? Bayram adetleri nelerdir ? Bu konuda geniş bilgi vereceğiz bu yazımızda siz değerli ziyaretçilerimize.

Bayram Nedir ? Bayram kelimesinin anlamı ne demektir ?

Bayram kelime anlamı olarak sevinç günü demektir. Dizi bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban Bayramının ilk gününde bayram namazı kılınır. Bayram namazları, topluca yani cemaatle  kılınan namazdır. Bayram namazları hanefi mezhebine göre vaciptir. Yani kılma zorunluluğu olan, kılınmazsa cezası olan namazlardır. Şafii mezhebine göre ise sünnettir.  Yani kılındığında sevabı olan, kılınmazsa günahı olmayan namazdır. (Şaffi mezhebine göre) Bayramlar bütün müslüman aleminde barış, kardeşlik, huzur ve mutluluk duyguları yaşatan özel zamanlardır. Fakat maalesef bildiğiniz gibi son zamanlarda müslüman dünyasının içinde bulunduğu acı ve keder dolu olaylar, zulümler, bütün müslümanların yüreğinde derin acılar ve gözyaşları yaşatmaktadır. Bayram Namazı müslümanlar arasindaki birlik ve beraberliğin güzel bir göstergesidir. Bu anlamda inşallah bayram vesile ile tüm müslümanlarda ortak şuur ve kardeşlik duyguları perçinleşir ve hep birlikte zalimlere karşı daha güçlü bir hale gelirler.

Bayram sabahında  erkenden kalkmalıyız,yıkanıp arınmalı ve temizlenmeli, en iyi ve temiz elbiseleri giyerek güzel kokular sürünmelidir.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır ? Kaç Rekattır ? 

Bayram Namazı kılınışı;

Birinci rek’at:
1) Cemaat düzgün sıralar hâlinde saf olmuş şekilde,  imamın arkasında yer alır ve  Niyet ettim Allah rızası için Bayram Namazını kılmaya, uydum imama diye niyet ederler.
2) İmam olan kişi,  Allahü Ekber deyip ellerini yukarıya kaldırınca¸ cemaat de imamın peşinden ‘Allahü Ekber’ diyerek ellerini yukarıya kaldırıp bağlar.
3) Hem imam¸ hem de cemaat gizlice ‘Sübhâneke’yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:
Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle¸ cemaat da onun peşinden gizlice ‘Allahü Ekber’ diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.
İkinci Tekbir: İkinci defa ‘Allahü Ekber’ denilerek eller yukarıya kadırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur.
Üçüncü Tekbir: Sonra yine ‘Allahü Ekber’ denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.
4) Bundan sonra imam¸ gizlice ‘Eûzü-Besmele’¸ açıktan Fatiha ve bir sûre okur. (Cemaat bir şey okumaz¸ imamı dinler.)
5) Rükû ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.

İkinci Rek’at:
6) İmam gizlice Besmele¸ açıktan da Fatiha ve bir sûre okur. Sûre bitince imam yüksek sesle¸ cemaat da içinden (birinci rek’atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır¸ üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan¸ dördüncü tekbir ile rükûa varılır sonra da secdeler yapılarak oturulur.
7) Oturuşta¸ imam ve cemaat¸ ‘Ettehiyyatü¸ Allâhümme salli¸ Allâhümme bârik ve Rabbenâ âtina…’ duasını okuyarak önce sağa¸ sonra sola selâm verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.

Bayramlarda büyüklerimizin ellerini öperiz, onlara duyduğumuz sevgi ve hürmeti fiilen gösteririz. Aile bağlarının da hatırlandığı bayram günlerinde, eş, dost, hısım ve akraba ziyaretleri yapılır. Böylece toplum olma bilinci daha da sağlamlaşır. Bir milleti ayakta tutan en temel değerlerden olan, birlik, beraberlik, kardeşlik, sevgi bağlamları bayram günlerinde daha da güçlenir. Mezarlar ziyaret edilir. Yasinler ve dualar okunur. Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gibi dini bayramlarımız dini ve milli bağlarımızın daha da kuvvetlendiği en güzel zamanlardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: