Başbakanlık bursunu kimler alabilir, kimlere verilir, şartları nelerdir?

Başbakanlık  Bursuna başvurmak isteyen adayların en çok merak ettiği konulardan birisi de bu bursları kimler alabilir ? kimlere verilir ? başvuru şartları nelerdir gibi sorulardır. Bu yazımızda bu konulara değinmek istiyoruz. Herhangi bir kısıtlama yapılmadan, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bursu için tüm lisans, yüksek lisans ve açıköğretim öğrencileri başvuruda bulunabilir.

Bildiğiniz üzere öğrenim kredisi geri ödemeli bir burstur. Okulunuzu bitirdikten sonra belirli bir ödeme planı dahilinde bunu devlete geri ödemeniz gerekmektedir. Fakat Başbakanlık bursu, öğrenim kredisinden farklı olup  geri ödemesi olmayan bir burstur. Başbakanlık bursuna, önlisans,lisans , açıköğretim ( sadece öncelikli şehit, gazi, anne ve baba ölü..) öğrencileri başvurabilir. Aynı anda hem öğrenim kredisi hem de başbakanlık bursu alamazsınız. Uygun bulunduğunuz takdirde, Burslardan sadece biri size verilecektir.

2 yıllık okullardan mezun olarak, 4 yıllık okulların 3. sınıfına ara vermeden devam eden öğrenciler, Yüksek Lisans  öğrencileri, Vakıf Üniversitesi öğrencileri ile LYS sınavında ilk 100 e giren öğrencilere , milli sporcular, ikinci öğretimde eğitim alan öğrenciler, Başbakanlık bursuna başvuru yapabilirler.

Başvurular internet aracılığı ile yapılmaktadır. Fakat öncelikli durumdan yararlanmak isteyen adayların, özel durum belgelerini Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK’ya ulaştırmaları gerekiyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: