Başbakanlık Bursu 2013 2014 Başvuruları – Başvuru tarihleri – Burs Sorgulama

Bu yazımızda siz değerli üniversite öğrencilerinin, devlet tarafından  maddi olarak desteklenerek daha iyi koşullarda öğrenim görmenizi sağlamak için verdiği Başbakanlık Bursu ile Kredi ve Yurtlar KurumuKYKbursları ve kredileri hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Başbakanlık bursunu kimler alabilir, kimlere verilir, şartları nelerdir?
Herhangi bir kısıtlama olmaksızın, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bursu için tüm lisans, yüksek lisans ve açıköğretim öğrencileri başvuruda bulunabilir. Bildiğiniz gibi öğrenim kredisi geri ödemeli bir burstur. Okulunuzu bitirdikten sonra belirli bir ödeme planı dahilinde bunu devlete geri ödersiniz. Fakat Başbakanlık bursu, öğrenim kredisinden farklı olarak geri ödemesi olmayan bir burstur. Başbakanlık bursuna , önlisans,lisans , açıköğretim ( sadece öncelikli şehit, gazi, anne ve baba ölü..) öğrencileri başvurabilir. Aynı anda hem öğrenim kredisi hem de başbakanlık bursu alamazsınız. Uygun bulunduğunuz takdirde, Burslardan sadece biri size verilecektir.

2 yıllık okullardan mezun olarak, 4 yıllık okulların 3. sınıfına ara vermeden devam eden öğrenciler, Yüksek Lisans  öğrencileri, Vakıf Üniversitesi öğrencileri ile LYS sınavında ilk 100 e giren öğrencilere , milli sporcular, ikinci öğretimde eğitim alan öğrenciler, Başbakanlık bursuna başvuru yapabilirler.
Başvurular internet aracılığı ile yapılmaktadır. Fakat öncelikli durumdan yararlanmak isteyen adayların, özel durum belgelerini Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK’ya ulaştırmaları gerekiyor.

Başbakanlık Bursu Ne Zaman Kesilir ? Kaç Dersten Kalınca Kesilir ?
Başbakanlık bursu alan adayların bursu alttan 3 dersi kalması halinde kesilmektedir. Bir aday hem öğrenci kredisi hemde başbakanlık bursunu alamaz. Sadece birisini kullanabilir.

Başbakanlık bursunu kimler alamaz?
Başbakanlık Bursu gerekli şartları taşımayan adaylara verilmemektedir. Bunlar şunlardır: Daha önceden  burs yada kredi alan öğrenciler, giriş yılından itibaren yıl kaybı olan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler,Polis Akademisi ve Askeri okul öğrencileri, Yüksek Lisansın hazırlık sınıfında bulunan öğrenciler,aylık asgari ücret düzeyinde gelire sahip olan öğrenciler ( yetim maaşı ve nafaka dışında) gerçekdışı beyanda bulunan öğrenciler ve burs almaya yeterli bulunmayan adaylar Başbakanlık Bursu alamaz.

Başbakanlık Bursu Başvuru Tarihi – Başvuru Tarihleri Ne Zaman ?
Başbakanlık Bursu Başvuruları  Ekim ayının son haftası ile Kasım ayının başında yapılır
Başvuru formları ise Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Bölge ya da Yurt Müdürlükleri’nden alınmaktadır.

2013 2014 yılında Başbakanlık Bursu Ne Kadar ?
2013 yılında burs ve kredilere %8 artış yapılmıştır. Böylece 1 Ocak 2013 itibarıyla üniversite öğrencilerine sağlanan burs aylık 280 Türk Lirası olmuştur. Aylık beslenme yardımı da artırılmıştır. 200 lira olmuştur. Bu şekilde öğrencinin eline aylık 480 lira geçmektedir.
Yüksek Lisans yapan öğrencilerin burs ve kredi miktarı da yükseltilmiştir. Yüksek Lisans burs ücreti aylık 560 lira olmuştur. Doktora öğrencileri ise aylık 840 lira burs almışlardır. 2014 yılında da ortalama yüzde 8 civarlarında bir artış tahmin edilmektedir.

Başbakanlık Bursu Başvuru Sorgulama
Başbakanlık Bursuna başvuran adaylar, Kredi Yurtlar Kurumu ( KYK ) resmi web sayfası olan http://www.kyk.gov.tr adresi üzerinden başvuru sorgulama ve başvuru sonucu öğrenme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Başbakanlık Burs Merkezi
Adres : Karanfil Sokak No 67 Bakanlıklar / ANKARA
Telefon : 0312 424 09 47 (3 Hat)
E-mail : sydtfburs@basbakanlik.gov.tr
burs@basbakanlik.gov.tr
——————————————————————————–

Benzer Arama Kelimeleri :

Başbakanlık Bursu Başvuru
Başbakanlık Bursu Ne Kadar 2014
Başbakanlık Bursu Kesilme Şartları
Başbakanlık Bursu Başvurusu 2013 2014
Başbakanlık Bursu Ne Zamana Kadar Yatar
Başbakanlık Bursu Ne Kadar 2013
Başbakanlık Bursu Kimlere Verilir
Başbakanlık Bursu Kaç Dersten Kalınca Kesilir 2013
Başbakanlık Bursu Başvuru Tarihi 2013 2014
Başbakanlık Bursu Başvuru Tarihleri Ne Zaman
Başbakanlık Bursu Başvuru Sorgulama
Başbakanlık Bursu Belli Oldu mu 2014

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: