Babalar ve Oğullar Özet – Turgenyev – Kısaca Özeti

Milli Eğitim Bakanlığı 100 temel eser arasında yer alan önemli roman türlerinden birisi olan Babalar ve Oğullar kitabı, Ivan Turgenyev tarafından kaleme almıştır. Romanın Rusça orjinal ismi ” Babalar ve Çocuklar” dır. Fakat Türkçe de Babalar ve Oğullar olarak tercüme edilmiştir.

KİTABIN ÖZETİ

Rusya’ya bağlı bir bölgede , tanınmış bir ailede reis olanan Nikolai Petroviç, iyi karakterli bir yapıya sahiptir ve eşi vefat etmiştir. Feniçka isminde köyde yaşayan bir bayanla evlenmek istemektedir fakat bu evliliğe kardeşi Pavel  itiraz etmektedir. İlerleyen zamanda Üniversitedeki oğlu Arkady okulunu bitirir ve yanında nihilis bir genç arkadaşı olan Bazarov ile birlikte eve dönerler. Bazarov’un karakteri ; alaycı ve saygısızdır. Bunun yanı sıra geçmişin tüm değerlerine karşı alaycı bir tutum sergilemektedir ve Arkady ise zamanla ona benzemeye başlamaktadır.  Zaman zaman şehre inen bu gençler,  zamanlarını Anna ve kardeşi Katya ile birlikte geçirmektedir.

Rahatına düşkün olan Anna’ya aşık olurlar fakat Anna bu iki genci de reddeder.
Bazarov birgün Arkady’nin amcası olan Pavel’e hakaret etmiştir ve bunun sonucunda Bazarov ile tartışan Arkady, zamanla Bazarov’un etkisinden kurtulmaya başlar.

İlerleyen günlerde Bazarov, Anna’yı unutmak adına Feniçka ile flört eder ve bu nedenle Pavel, Bazarov ile düello yaptıkları esnada yaralanır. Bu olaylar gelişirken Arkady,  ilerleyen günlerde aşık olduğu ve evlenmek istediği Katya’ya açılır.  Bazarov ise küs bir durumda doktorluk mesleği icra eden babasının yanına gider ve orada çalışmaya başlar. Bazarov’a kazara tifo mikrobu bulaşır ve hayatını kaybeder.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: