Aşırı Terleme Nedenleri – Neden Çok Terliyorum ?

Yaz sıcakları ile de birlikte en çok rahatsızlık veren durumlardan biridir terlemek ve ter kokusu. Birçoğumuz şu soruları hep sormuşuzdur kendimize. Neden bu kadar fazla terliyorum  ? Aşırı terlemenin nedenleri nelerdir ? El terlemesi, koltukaltı terlemesi, ayak ve yüz terlemesinin nedenleri, çaresi, tedavisi var mı ? nasıl tedavi olabilirim gibi sorulardır.

Neden Terleriz ? Terleme Nedir ?

Terleme, vücut ısımızın dengelenmesi için vücudumuzun yaptığı bir faaliyettir. Vücut sıcaklığı, çevresel ya da hastalıklar gibi nedenlerle artarsa, vücudumuz ter bezleri sayesinde terler ve atılan ter buharlaşırken vücudun ısısını da emdiğinden vücut ısısı dengelenmiş olur.

Aşırı terleme nasıl anlaşılır ?

Spor yapmadığımız, ortam sıcaklığının terletecek seviyede olmadığı düzeyde olduğu, acı bir yiyecek yenmediği, ve yanımızdaki kişiler terlemediği halde, terliyorsak bu aşırı terleme var anlamına gelir. Aşırı terleme hastalığına hiperhidroz denir.

Aşırı terleme genel vücut terlemesi ve bölgesel terleme şeklinde iki türde gerçekleşir. Genel vücut terlemesinin nedenleri arasında ter bezlerinin çalışmasını bozan hastalıklar ve rahatsızlıklar, beyindeki ısı düzenleme merkezindeki bozukluklar sayılabilir. Bölgesel terlemeler ise daha çok el içi, koltuk altı terlemesi, ayak ve yüz terlemesi gibi şekillerde görülür. Bölgesel terlemesi fazla olan kişilerde, terlemeyi kontrol eden sempatik sistemlerde sorun vardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: