Akademisyenlere Zam Müjdesi Akademisyen Maaşları 2015

Akademisyenlere yapılacak olan Zam Ne Kadar ? 2014 – 2015 yılında akademisyen, uzman, okutman, araştırma görevlisi, yardımcı doçent, doçent ve profesörler ne kadar maaş alacaklar ? 

Kendisi de aslen akademisyen olan Başbakan Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz haftalarda akademisyen maaşlarına zam yapılacağı müjdesini vermişti. Bilimsel düşüncenin mihenk taşları olan üniversitelerde görev yapan akademisyenleri, maddi anlamda desteklemek, böylece daha rahat şekilde kendilerini bilimsel ve akademik çalışmalara verebilecekleri düşünülen bu çalışma ile ilgili ayrıntılar ve son gelişmeler ise şu şekilde : Yükseköğretim Tazminat Tasarısı aldında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçen tasarıda, akademisyen maaşlarına yapılacak olan zam yükseköğretim tazminatı şeklinde gerçekleşecek. Ayrıca akademik teşvik ödeneği de tasarı da yer almaktadır.

Ne Kadar Zam Yapılacak ? Son Durum ve Gelişmeler 

Buna göre; Maliye Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre, Araştırma Görevlisi ve Okutman statüsünde görev yapan öğretim görevlilerine net 835 Tl, yardımcı doçent, doçent, profesör kadrolarında görev yapan öğretim üyesi kadrolarına yapılacak olan zam miktarı ise net 726 TL olarak belirlendi. Akademik teşvikler ise Bakanlar kurulu tarafından belirlenecek ve bilimsel yayınlar, patent v.b kriterler göz önüne alınarak hesaplanıp dağıtılacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçen Yükseköğretim tazminatı tasarısında ise Akademisyenlere yapılacak olan zamlar ile ilgili şu esaslara yer verilmiştir.

Profesör, doçent ve yardımcı doçent kadrosundagörev yapan öğretim üyesi kadrolarına,  brüt aylık tutarının yüzde 100’ü, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman ve uzman, çevirici, eğitim ve öğretim planlamacıları kadrosunda görev yapanlara ise yüzde 115’i oranında her ay Yükseköğretim Tazminatı ödenecektir.

Geliştirdiği projelerle bilime, sanata, teknolojiye katkı sağlamış, veya araştırmaları ve yayınları ile ödül almış akademisyenlere de akademik teşvik puanları ölçüsünde akademik teşvik ödeneği verilecektir.

Tasarı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek ?

Tasarının 4 ay içinde yürürlüğe gireceği belirtiliyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: