Adana Yemekleri Nelerdir, Adana Yöresel Yemekleri

Bu sayfamızda sizlerle Adana’nın en meşhur yiyecek ve içeceklerinden bahsedeceğiz. Bunun yanı sıra Adana yemekleri şırdan, Adana yemekleri resimli, Adana yemekleri sarımsaklı köfte ve Adana yemekleri listesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Öncelikle sizlere Adananın meşhur dövme pilavı hakkında bilgiler vereceğiz. Kış aylarının vazgeçilmez yemeklerinden birisi olan ve Adana yöresinde sıkça karşılaştığımız pilavlardan en meşhuru şüphesiz dövme pilavıdır.  İçerisinde et ve nohut bulunan bu yöresel lezzet, keşkek yemeğinin dövülmemiş halini andırmaktadır.

Bir diğer meşhur yiyeceklerden birisi de bayram kömbesidir. Özellikle bayram aylarında bir çok fırın ve evlerde pişirilen bayram kömbesi de Adana’nın vazgeçilmez yiyecekleri arasında yerini almıştır.

Bir diğer vazgeçilmez yemeklerinden olan şırdandan da bahsetmemek olmaz. Adana’nın yöresel yemekleri listesinde baş sıralarda yerini almış olan şırdanın gerçek adı şırdan dolması’dır. ve sakatatlardan elde edilen bu yiyecek türünü seçerken lezzet bakımından daha iyi olan kuzu şırdanını tercih edebilirsiniz.

Ve Adana dendiğinde ilk akla gelen en meşhur et yemeklerinden birisi olan Adana kebap, zırh dediğimiz satır benzeri bir bıçak türü ile etleri güzelce kıyılarak hazırlanmaktadır. Aynı şekilde Adana kebabını bu kadar güzel yapan da kullanılan et ile alakalıdır.   İçerisinde kıyılmışl kuyruk yağı, tuz, ve kırmızı biber atılır ve belirli bir süre buzdolabında beklenmeye alınır. Genelde meşe kömüründe pişirilmesi gereken bu yemeği yolunuz Adanaya düştüğü takdirde mutlaka yemenizi tavsiye ediyoruz.

Birbirinden farklı ve lezzetli yöresel yemekleri sitemiz üzerinden yayınlamaya devam edeceğiz. Bizden ayrılmayınız efendim.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: