Adana Tarihçesi ve Tarihi Yerleri

Yaşayanın kalbinde  sakladığı, Adanalı olmaktan gurur duyduğu mükemmel  bir şehirdir Adana..
Bazısının türklülerle,şarkılarla  süslediği,bazılarının filmlere konu ettiği, bazılarının ise romanlarına  ilham kaynağı olan Adana, topraklarında birçok sanatçı yetiştirmiştir.
Uçsuz bucaksız göz alabildiğine uzanan Çukurovası, mucizevi şekilde ovada yükselen dağları, insana huzur veren yemyeşil serin yaylalarıyla bir bütündür..
Kozmopolit olduğu kadar, büyülü coğrafyasındaki kudretiyle herkesi kucaklayabilen, doğudan geleni olduğu gibi balkanlardan da göç edeni mevcuttur.
Şehri, adeta anne şevkati gibi sarıp sarmayalan seyhan ve ceyhanıyla, gizemlerle dolu geçmişiyle, Roma dan Osmanlıya kadar tüm medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve yüzyıllar geçmesine rağmen tüm ihtişamıyla halen ayakta kalmayı başarmıştır.
Havasından mıdır suyundanmıdır bereketli topraklarındamı beslenir bu gizemli duruş bilinmez.. Adana yunan mitolojisine göre göktanrısı uranüs’ün oğlu adanustan adını  alan adana,hem sahip olduğu toprakların verimliliği hem de ortadoğu ülkeleri arasında  bir köprü vazifesi görmesi sebebiyle tarih boyunca pek çok uygarlığın gözdesi olmuştur.
Bu stratejik öneme sahip bereketli topraklar üzerinde hüküm süren nice uygarlıklar, tarihsel ve sanatsal açıdan birçok değerli eseri de bu topraklara miras olarak bırakmıştır.
Uçsuz bucaksız, ovanın dörtbir yanına serpiştirilmiş gibi duran, her yükseltisine kurulmuş kalelere sahip, hiç kaybedilmemek istenen eşsiz bir hazine kadar değerli oluşundandır.
Yılan kale binlerce yılın yorgunluğuna rağmen hala göz ucuyla izlerken eteklerinden geçip gidenleri, çukurovanın ebediyete uzanan yolcuğunda, vakur anavarza zamanına direnir sanki..
Gökyüzüne uzanan burçlarıyla, torosları süsleyen meydan kalesi, bir gerdanlık misali kozan kalesi, masallara öykünen karasis kalesinin sırrıda işte burda gizlidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: