Adaçayının ve Adaçayı Yağının Faydaları Nelerdir?

İnsanlar tarafından yüzyıllardır şifa niyetine kullanılan adaçayı, kimi zaman  yaprakları kurutularak  sofralarımıza çay şeklinde, kimi zaman ise et yemeklerinde kullanılarak o güzel kokusunu bizlere taşır..

Ayrı batı kültüründe de bir hayli yaygın olan adaçayını avrupa insanları, gerek hamur işlerinde kullandıkları yağlara, gerekse de kızartmalarda kullandıkları yağlarda, güzel koku vermesi adına bir hayli kullanmaktadırlar.

Adaçayı bitkisi genelde 35 ile 65 cm olan bitki olup, kuruğunda yaprakları tüylü ve beyazımsı bir hal almaktadır. Genelde Mayıs ile Haziran aylarında bu bitkiden toplanan yapraklar,gölge ve serin yerlerde kutulmaya bırakılır. Ardından ufak ufak doğranarak, hava ile etkileşimi olmayan saklama kaplarına konur.

Adaçayı faydalarından bahsedecek olursak, özellikle soğuk algınlıklarına karşlı etkili olduğu görünmektedir.  Ayrıca sivilcelere karşıda etkin rol oynamaktadır.
Yüzünüzü adaçayı ile yıkadığınızda, yüzünüzdeki sivilce oluşumunu azaltmada etkin göreve sahiptir. Bunların dışında adaçayı yağının da faydaları bulunmaktadır. Kısaca özetleyeck olursak ; gaz söktürücü, terlemeyi düzenleyici, suda bekletildiği takdirde ayak kokularını gidermede, astım,bronşit gibi nefes darlığı hastalıkların tedavisinde faydalı olduğu bilinmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: