Acı Bakla Nedir? Acı Baklanın Faydaları Nelerdir? Nerelerde Yetişir?

Değerli ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda acı baklanın faydaları hakkında bilgilere yer tutacağız. Acı bakla tohumu, acı bakla nasıl kullanılır, acı bakla zararlarıacı bakla çiçeğiacı bakla tozu, acı bakla nerede yetişir ve acı bakla yetiştiriciliği hakkında bir çok sorunun cevabına elimizden geldiğince yanıt vereceğiz.

Acı Bakla / Yahudi Baklası

Acı bakla (Lupinus), baklagiller  familyasından olup, yaklaşık 200 kadar türü içeren bitki cinsidir.

Bundan ortalama 3000 yıl kadar önce bazı türlerinin tarımına başlanmış olup,  çiçekleri dik salkımlar şeklinde kümelenmiştir, 30-120 cm’e kadar boylanabilir. Yabanıl türlerin çoğu Akdenizçevresinde ve Kuzey Amerika’da yetişir. Bazı türleri süs yeşil gübre olarak tarlalara ya da süs bitkisi olarak bahçelere ekilir. Tohumları ise genellikle hayvan yemi olarak kullanılır.

Türkiye hem kültürü yapılan türler ve onların yabani formları, hem de sınırlı amaçlarla kültürü yapılan acı bakla türleri açısından zengindir ve doğal bitki örtüsünde türleri ile bu türlere ait alt türler oldukça yaygındır.

 

Yahudi baklası ya da termiye olarak da adlandırılan acı bakla; 120 cm’ye kadar büyüyebilen ve salkım halinde çiçekleri olan bir otsu bitki türüdür. Ülkemizde özellikle Akdeniz Bölgesi’nde görülen acı bakla bitkisinin tohumları, hayvan yemi olarak kullanılırken, idrar söktürücü özelliği nedeniyle de şifalıdır. Kanı temizleyen ve özellikle bağırsak hastaları üzerinde olumlu etki yaratan tohumlar, bitkinin çabuk çoğalabilmesi ve birçok alanda hızlıca yetiştirilebilmesi sebebiyle, hayvan yemi olarak da kullanılabilmektir. Rengarenk uzanan çiçekleri ile ilk bakışta fark edilen yahudi baklası, tarım alanlarında zenginleştirici bir yeşil bitki olarak da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, özellikle küçük bahçelerde, yahudi baklası, süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır.

Acı Baklanın Faydaları

  • Karbonhidrat açısından zengin olan acı bakla, besleyici bir bitkidir. Direnci arttıran özelliği sayesinde hastalıklara karşı korunmayı sağlar.
  • Şeker hastalığı üzerinde yapıcı etkisi bulunan termiye (acı bakla) bitkisi vücuttaki glikoz oranının dengelenmesine yardımcı olur.
  • Böbreklere faydalıdır. Böbrek taşı bulunan hastalarda, taşların düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca acıbaklanın faydaları arasında, böbrek iltihaplarına karşı olumlu etki yapma ve iltihabı sökme özelliği de bulunur.
  • Acı bakla, romatizma ve siyatik ağrılarının iyileşmesi için de kullanılabilen ve kas ya da eklem ağrılarında yapıcı özelliği olduğu bilinen bir bitkidir.
  • Acı bakla, tohumları toz haline getirilerek tüketilebildiği üzere, kaynatılarak da kullanılabilir. Cilt yaraları üzerinde olumlu etki yaptığı bilinen yahudi baklası, zararlı haşerelerin ısırıklarına karşı, vücudun korunmasını sağlamak amacıyla da kullanılabilir.

Acı bakla ya da termiye olarak adlandırılan bu bitkinin tohumları şifalıdır. Yaprakları ya da dalları hastalık tedavisi için kullanılmaz. Bununla birlikte, acı baklanın tohumları, hayvan yemi ve gübre olarak da kullanılabildiği için, tarım alanları ve bahçelerde çok sık tercih edilmektedir.yahudi baklasi, yahudi baklasının faydaları, acı baklanın faydaları, yahudi baklası faydaları, acı bakla, acı bakla faydaları, yahudi baklası şeker, yahudi baklası şeker hastalığı, bakla bitkisi, bakla vücuda faydaları

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: