Abanoz Ağacı Nedir? Abanoz Özellikleri Nelerdir? Nerelerde kullanılır ?

Bu sayfamızda abanoz ağacı özellikleri ile ilgili geniş bilgilere yer ayırdık.  Abanoz ağacı fiyatı hakkında ilgilere, abanoz ağacı ve kullanım alanları ile ilgili yerlere, abanoz ağacının faydaları yararları, abanoz ağacı nerede yetişir veya abanoz ağacı tesbih özellikleri gibi başlıkları cevaplayarak alt kısımda bunlara yer vermiş bulunuyoruz.

Abanoz (Diospyros ebenum), Sıcak  bölgelerde yetişen bazı ağaçlardan elde edilen kerestedir. Oldukça sert olmasıyla bilinen bu odun,  parıltılar saçacak kadar iyi cila tutmasıyla da bilinir.
Odunun en iç bölgesindeki tabaka simsiyahtır, bu yüzden pek çok ülkede abanoz kelimesini siyah renk anlamında da kullanıldığı bilinmektedir.

Abanoz ağacı, asırlardan beri çok değerli bir odun sayılarak o dönemlerin bir çok kralı tarafından asa olarakta kullanılırdı.
Hatta zehirin etkisini yok ettiğine inanılarak, içkilerini abanozdan yapılma kaplarda içerlerdi. Yüzyıllar boyunca abanozdan heykeller yapılmış ve kral tahtları abanoz ağacından yapılmıştır.

Günümüzde bu değerli abanoz ağacı, mobilya ve enstrüman yapımında da kullanılmaktadır.
Bu bitkilerin tohumları günümüzün ilaç sanayisinde de kullanılarak  solunumu ve felce uğrayarak harab olmuş sinirleri de uyarıcı bir madde olagelmiştir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: