2014 Kpss Konuları, Lisans, Önlisans, Ortaöğretim

2014 kpss önlisans konuları. 2014 kpss önlisans konu dağılımı ve kpss önlisans konuları nelerdir?
Hepimizin bildiği  gibi  ÖSYM, 2013 KPSS öncesi KPSS testlerindeki konuların ve dağılımlarının güncellendiği açıklanmıştı ve bu yeniliğin dışında son olarak KPSS’de ilk defa, 15 öğretmenlik branşına Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) uygulandı.

Ağırlıklı Olarak Test Konuları

ÖSYM’nin yeni düzenlemesine göre, KPSS’de uygulanacak Genel Yetenek Testi sözel bölümünün ağırlığı % 50  olması yönünde. Bu bölümde karşımıza çıkacak olan soru başlıklarını genelde  sözel akıl yürütme, yani muhakeme becerileri, dil bilgisi ve yazım kurallarını ölçmeye yönelik sorular oluşturacak.

Sayısal bölümdeyse,  sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorular yer bulacak. Bu bölümün ağırlığı da %50 olacak.

Genel Kültür bölümünde de Tarih bölümünün ağırlığı % 45, Türkiye coğrafyasının ağırlığı % 30, temel yurttaşlık bilgisinin ağırlığı % 15, Türkiye ve dünyayla ilgili genel kültürel ve güncel sosyoekonomik konuların ağırlığı ise %10 olması yönünde.

Tarihte, Anadolu Selçuklu Devleti ve öncesindeki Türk devletlerinden % 5, Osmanlı Devleti’nden %15, Atatürk İlke ve İnkılapları’ndan % 20, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi’nden % 5 ağırlığında soruların yöneltilmesi beklenmektedir.

Türkiye coğrafyasında ise sorularda Türkiye’nin fiziki özellikleri % 12, Türkiye’nin beşeri özellikleri % 5, Türkiye’nin ekonomik özellikleri % 13 ağırlığı şeklinde  yer alacaktır.

Temel yurttaşlık bölümünde ise hukuk başlangıcı ve genel kamu hukuku, anayasa ile idare konularında % 5’er ağırlığında soru yöneltilmesi bekleniyor.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: