2012 LYS sınavı sonuçları açıklandı.

 

2012 Lisans Yerleştirme Sınavı – LYS sonuçları açıklandı. Adaylar sınav sonuçlarını
Ösym’nin kendi websayfası olan: ” https://sonuc.osym.gov.tr ” internet adresine girerek
öğrenebilecek.

2012 Lisans Yerleştirme Sınavları’nın sonuçları na baktığımızda; Üniversite giriş
sınavlarının birinci ayağı olan YGS sınavında tüm puan türlerinde 500 tam puanla
birinci olan Abdullah Coşkun, ikinci etap olan LYS sınavında da yine birinci oldu.

Sınava katılan Üniversite adayları, 2012-LYS sonuçlarını https://sonuc.osym.gov.tr/internet adresinden öğrenebilecek.

Puanlar değişti fakat şampiyon yine aynı..

2012 – Lisans Yerleştirme Sınavları’nın sonuçları açıklandı. Üniversite’ye giriş sınavlarının birinci etabı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda – YGS tüm puan türlerinde 500 tam puanla 1. olan Konya’daki Özel Merve Eğitim Kurumları Büyükkoyuncu Anadolu ve Fen Lisesi öğrencisi 18 yaşındaki Abdullah Coşkun, 2. etap olan Lisans Yerleştirme Sınavı’nda da (LYS) MF-1 ve MF-4 puan türlerinde birinci oldu.

YGS’de tüm puan türlerinde 500 tam puanla birinciliği Osmaniye TOBB Fen Lisesi’nden katılan Sümeyye Nur Satin ile paylaşan Abdullah Coşkun, YGS şampiyonluğu açıklandığında hedefinin tıp fakültesi olduğunu belirtmişti.

Lisans Yerleştirme Sınavı ‘na – LYS giren 1 milyon 938 bin adayın, sınavı geçerli sayılırken, 165 adayın sınavıysa geçersiz kabul edildi. LYS sonuçları ÖSYM’nin internet sitesinde açıklandı. Sınavların tümüne 2 milyon 29 bin 200 aday başvururken 1 milyon 938 bin 165 aday sınava girdi. Sınava katılmayan aday sayısı 91 bin 35 olarak belirlendi. 1 milyon 938 bin adayın sınavı geçerli sayılırken, 165 adayın ise sınavı geçersiz sayıldı. LYS’de en başarılı olanlar son sınıf düzeyindeki adaylar ve bir yükseköğretim programını bitirmiş adaylar oldu.

Tercih işlemleri 23 Temmuz’da başlayacak.

Lisans Yerleştirme Sınavı’nı (LYS) kazanan adayların üniversiteleri tercih işlemler 23 Temmuz Pazartesi günü başlayacak. Tercih işlemleri 23 Temmuz Pazartesi günü başlayacak ve 3 Ağustos 2012’de sona erecek. Tercih çalışmalarına destek almak için ÖSYM’nin ”http://rehberlik.osym.gov.tr” web sayfasından yararlanılabilecek.

Adaylar tercihlerini başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet üzerinden ÖSYM’ye gönderebilecek. İnternet kullanımında zorlanan veya yanlış tercih  yapmaktan çekinen adayların başvuru merkezlerini kullanmaları öneriliyor. Adaylar Bankaya tercih için herhangi bir ücret yatırmayacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: