0-6 Yaş Dönemi Çocuklar için Kitap Seçimi

İnsan dünyaya geldikten ilk 3 yıl içerisinde ( 0 – 3 yaş arası ) zihinsel gelişiminin hemen hemen %80 kısmını tamamlamaktadır.Bu nedenle hamilelik ve sonrasında bebeğin zihinsel gelişimi için anne – babaların gereken bilgi ve davranışla bebeklerine davranarak, bu süreci bebek için en faydalı biçimde değerlendirmeleri mümkündür.

O zaman asıl konumumuza da gelmiş oluyoruz. Anne – Baba 0-6 yaş arasındaki çocuklarına en etkili zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişim konusunda destek  olabilirler ?

Bu sorunun en temel yanıtı bu süreçte çocukla ilgili gelişim evrelerini iyi bilmekte yatmaktadır. Doğum ve sonrasındaki ilk yıllarda bebekler, dışarıdan gelen her türlü uyarıcıya karşı duyarlıdırlar. ( ses, renk, şekil, koku, dokunma gibi uyarıcılar) Bu uyarıcılar beyinde işlenerek, bilgiye dönüştürülür, beyin gelişimi de bu sayede gerçekleşmiş olur. Çocuğun bu yıllarda çok fazla uyarıcı ile karşılaşması, onun için pozitif katkı sağlayan bir durumdur. Bu nedenle ebeveynlerin çocuğun örneğin ses algılama, sesleri fark etme, ayırt etme, duyduklarını doğru anlama ve konuşma becerileri ile iletişim becerilerinin daha sağlıklı gelişmesi açısından birden fazla sesli uyaranla temasının sağlanması gerekmektedir. Ya da farklı renkler, ışık, müzik, resimli çocuk kitapları, el kuklaları, yaşına uygun eğitici çizgi filmler, hayvan taklitleri, hikaye ve masallar, beraberce oynanan oyunlar gibi bir çok etkinlik çocuğun gelişiminde olumlu katkı sağlar ve bu açıdan son derece önemlidirler.

Çocuğunuz için renkli, resimleri büyük olan, yazısı az olan kitaplar, onun için harika bir uyarıcı ve geliştirici olacaktır. Çocukların kitaplarla olan merak ve ilgisi aslında okuma – yazma öğrenme sürecinden daha öncelere dayanır. Renkli resimli kitaplar çocukların ilgisini daha çok çekmekte ve çocuk pek çok bilgiyi bu kitaplara bakarak almaktadır. Tabi anne – babaların doğru kitapları çocukla buluşturması da bu yüzden önem taşır. Bu dönemdeki çocuklara yaşına uygun kitap seçimi yapılmalı, çocukla daha fazla zaman geçirip, çocuğun kitaba olan ilgisini artırmaya çalışmalıdır. Bu çalışmaların somut anlamda çocuğa kazandıracağı başlıca kazanımlar şunlardır :

– Çocuğun dikkat süresi artar.
– Dinleme becerileri gelişir.
– Sebep – sonuç bağlantısını kurarak olayların sürekliliğini anlar.
– Çocukla anne – baba arasındaki bağ güçlenir.
– Çocuğun konuşma ve dil becerileri gelişir.
– Hayal gücü ve yaratıcılık becerilerinin gelişimi sağlanır.
Özetle 0 – 6 yaş çocukları için kitap seçimi yapılırken ;

Renkli ve büyük resimli kitaplar olmasına,
Sayfa olarak az sayfalı olmasına,
Resim olarak fazla, yazı olarak az olmasına,
Yırtılmaya karşı sağlam olmasına,
İçeriğinde şiddet v.b zararlı konuların olmamasına,
Uzman eğitimciler tarafından hazırlanmış olmasına dikkat etmek gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum için soruyu cevaplayiniz: